V pondelok 4. októbra okolo 18:00 nastal veľký výpadok služieb Facebooku a Andy Stone, ktorý má na najväčšej sociálnej sieti na starosti komunikáciu, podal vyhlásenie prostredníctvom Twitteru.
Sme si vedomí toho, že množstvo ľudí má problémy s prístupom k našim aplikáciám a produktom. Pracujeme na tom, aby veci opäť bežali ako majú v čo najkratšom možnom čase a ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
We’re aware that some people are having trouble accessing our apps and products. We’re working to get things back to normal as quickly as possible, and we apologize for any inconvenience.
— Andy Stone (@andymstone) October 4, 2021
Príčiny výpadku
Oficiálne zatiaľ nie je jasné, prečo sociálne siete vypadli, no zdá sa, že ide o problémy s DNS servermi, podobne ako pri nedávnom výpadku komunikačnej siete Slack.
Podľa Danea Knechta, viceprezidenta Cloudflare, môžu problémy súvisieť s BGP. Ide o dynamický smerovací protokol, ktorý umožňuje routerom automaticky reagovať na zmeny topológie počítačových sietí. Zjednodušene možno povedať, že BGP slúži na riadenie internetovej dátovej premávky.
Cloudflare je spoločnosť, ktorá prevádzkuje časť infraštruktúry, ktorá patrí Facebooku.
Ako sa to prejavuje
Facebook môže u niektorých používateľov čiastočne fungovať, no pravdepodobne iba v prípade načítaných údajov vo vyrovnávacej pamäti zariadenia. Instagram hlási vnútornú chybu servera, aj keď nie veľmi presne špecifikovanú („5xx server error“) a zaujímavé je, že výpadok zasiahol aj svet virtuálnej reality.
Používatelia vybavenia Oculus na VR môžu momentálne používať obsah, ktorý majú nainštalovaný, no sociálne funkcie aplikácií a hier nefungujú a nie je možná ani inštalácia nového softvéru. Mimo prevádzky sú tiež komunikačné aplikácie WhatsApp, Messenger a problémy sa nevyhli ani ďalším produktom spoločnosti, ako napríklad Facebook Workplace.
Posledný menovaný produkt využívajú zamestnanci Facebooku, takže v tejto chvíli nemôžu pracovať.
Oficiálne a neoficiálne vyjadrenia
Facebook sa zatiaľ k príčinám výpadku nevyjadril a rovnako nepoznáme ani odhadovaný čas, kedy by už všetky jeho služby mohli opäť fungovať. Anonymní členovia bezpečnostného tímu Facebooku naznačili v správe pre New York Times, že hackerský útok ako príčina je v tomto prípade veľmi nepravdepodobný.
Technológia za jednotlivými aplikáciami je totiž značne odlišná, takže by ich jeden hackerský útok takýmto spôsobom nemal zasiahnuť.
Tí, ktorí chcú sledovať podrobnosti a priebežný stav situácie, môžu na Twitteri použiť aktuálne trendový hashtag #facebookdown.
Výpadok prišiel deň predtým, ako má proti Facebooku vypovedať Frances Haugen, bývalá produktová manažérka spoločnosti. Jej výpoveď pred Kongresom sa má týkať negatívnych vplyvov, ktoré sieť môže mať na mladých používateľov a o ktorých sa v jej vnútri vie. Podľa nej ide hlavne o Instagram a jeho negatíva sa vo firme ignorujú v mene finančných ziskov.