Revenge porn, slovný obrat voľne preložený ako porno z pomsty, je pomerne nový, ale už dosť rozšírený fenomén. Inkriminujúce, väčšinou nahé fotky sa používajú na vydieranie alebo jednoducho z pomsty. Či už zábery alebo videá zverejní ohrdnutý partner, manžel alebo niekto iný, spôsobuje tým svojej obeti ujmu, od zahanbenia pred rodičmi, až po veľmi ťažkú traumu s dlhotrvajúcimi a širokými následkami.

Aby sa to nemohlo stať na Facebooku, spustila táto moderná sociálna sieť pilotný projekt na rozoznávanie tohto nevhodného obsahu. Spolupracuje na ňom s austrálskou inštitúciou eSafety Commissioner Office, ktorá sa stará o pomoc obetiam elektronického obťažovania, a tiež s obeťami takýchto činov. Cieľom projektu je proaktívne zabraňovať v šírení NCII, intímnych obrázkov bez povolenia.

Facebook chce vaše nahé fotky. Aby vás ochránil

Zdroj: Profimedia

Akékoľvek nevhodné obrázky a iný obsah sa už dávno dajú na Facebooku nahlasovať a v prípade potvrdenia sú zo siete odstránené. Ale tento proces môže trvať hodiny až dni. Čo je dosť času, aby mohli byť zneužité. Facebook sa teda pokúša takémuto zneužitiu predísť.

Princíp je v podstate jednoduchý. Po registrácii cez eSafety pošle používateľ cez Messenger Facebooku svoju nahú selfie fotografiu. Žiadna inštitúcia k nej nebude mať prístup. Avšak špeciálne vyškolený zamestnanec sociálnej siete musí túto fotografiu zhodnotiť ako relevantnú a pridelí jej takzvaný hash.

Presnejšie povedané, premení obrázok na unikátny číselný kód. Ide o technológiu, ktorá obrázok dokáže rozoznať aj keď bola mierne upravená. Napríklad zmenou veľkosti, úpravou farieb alebo otočením. Táto „DNA obrázku je nečitateľná ľudským zrakom. Technológia, najčastejšie PhotoDNA od spoločnosti Microsoft, sa používa aj v bežných aplikáciách, ako je vyhľadávač Bing alebo Gmail.

Keď nahá fotografia dostane hash, používateľ je vyzvaný, aby ju zmazal zo svojho Messengera a odstráni ju aj Facebook. Uchovaný je len hash.

Pred zverejnením akejkoľvek fotografie na tejto sieti sú potom všetky najprv porovnané s uloženými hashmi. Ak sa nájde zhoda, obrázok sa nedá zverejniť.

Inak povedané, ukážte nahú fotku neznámemu pracovníkovi vo Facebooku a máte záruku, že ju neuvidí rodina a známi.

Samozrejme, ide o dosť kontroverzný projekt. Odporcovia navrhujú iný postup. Vytvárať hash rovno na mobile alebo počítači používateľa a až potom ho poslať Facebooku. Takže fotografia samotná sa nikdy nikomu nebude posielať.

Zástupcovia Facebooku tvrdia, že by sa tým znížila objektivita a hlavne by sa omnoho ľahšie dal vytvoriť nástroj, ktorý by vedel blokovanie pikantných fotografií obísť.

„Tento projekt je dobrovoľný a úplne bezpečný,“ tvrdí hlavný bezpečnostný šéf Facebooku Alex Stamos. „Risk pri takýchto projektoch vždy nejaký je. Ale snažíme sa ho vybalancovať s ozajstným rizikom, ktoré môže veľmi ublížiť hlavne ženám,“ dodáva.