Superpočítače sú podľa komisie potrebné na spracovanie stále väčších objemov dát a slúžia spoločnosti vo viacerých oblastiach, od zdravotnej starostlivosti až po kybernetickú bezpečnosť.
„V súčasnosti európski vedci aj priemysel stále viac spracovávajú dáta mimo EÚ, pretože výpočtová kapacita v EÚ pre nich nie je postačujúca. Skutočnosť, že EÚ v tomto smere nie je nezávislá, ohrozuje súkromie, ochranu údajov, obchodné tajomstvo a vlastníctvo dát, najmä pri citlivých aplikáciách,“ píše komisia v tlačovej správe.
Komisia plánuje investovať zhruba 486 miliónov eur do spoločného podniku EuroHPC, ktorý bude zabezpečovať, budovať a zavádzať v celej Európe špičkovú infraštruktúru v oblasti vysoko výkonnej výpočtovej techniky. Príspevok komisie bude doplnený o podobnú čiastku od členských štátov EÚ a pridružených krajín.
„Superpočítače sú hnacou silou digitálnej ekonomiky. Konkurencia je tvrdá a EÚ tu momentálne zaostáva: v desiatke najlepších superpočítačov sveta nemáme ani jeden,“ upozornil podpredseda komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip.
Infraštruktúra EuroHPC podľa komisie ponúkne európskemu priemyslu a najmä malým a stredným podnikom lepší prístup k superpočítačom, s ktorých pomocou môžu vyvíjať inovatívne produkty.
„S pomocou iniciatívy EuroHPC chceme európskym vedcom aj podnikom do roku 2020 poskytnúť špičkovú výpočtovú kapacitu pre rozvoj technológií, ako je umelá inteligencia, a vytváranie aplikácií, ktoré budeme v budúcnosti bežne využívať napríklad v oblasti zdravotníctva, bezpečnosti alebo techniky,“ uviedol Ansip.