Zakladateľ vesmírnej spoločnosti SpaceX nedávno zverejnil na Twitteri v niekoľkých tvítoch svoj názor, ktorým v podstate mierne podkopáva nohy vlastnému plánu osídliť Mars.
We should be much more worried about population collapse
— Elon Musk (@elonmusk) January 18, 2022
Aj keď pred časom vyhlásil, že ľudstvo zahynie, ak neopustí Zem, v súčasnosti Elon Musk tvrdí, že ľudstvo by sa malo obávať v prvom rade trendu poklesu pôrodnosti na domácej planéte.
Ak nebude dosť ľudí na Zemi, určite ich nebude dosť pre Mars.
Mars či Zem? To je otázka
Miliardár má vypracovaný plán na vybudovanie mesta na Marse, ktoré by malo byť samostatné a udržateľné už v roku 2050. So svojím miliónom obyvateľov by malo byť prvým krokom k premene ľudstva na multiplanetárny druh.
Muskov konkurent Jeff Bezos si myslí, že ľudský druh čaká budovanie vesmírnych kolónií, ktoré budú žiť zo slnečnej energie a zdrojov ukrytých v mesiacoch či asteroidoch. V roku 2019 povedal zakladateľ Amazonu, že by týmto spôsobom mohli vo vesmíre existovať bilióny ľudí a „medzi nimi tisíc Mozartov či tisíc Einsteinov“ len v rámci slnečnej sústavy.
V čom sa J. Bezos nezhoduje so svojím rivalom, je tvrdenie, že chce vidieť ľudstvo lietať do vesmíru, aby zachránilo Zem a nie aby naplnilo plán B, ktorý predstavuje únikovú planétu po tom, ako bude Zem zničená.
V tom istom čase vyjadril E. Musk obavu, že sa problém populačného kolapsu ukáže ako najväčší problém ľudského druhu už do 20 rokov. Zdôraznil pritom, že imigrácia nie je riešenie, keďže ľudia musia odniekiaľ prichádzať.
Môže mať pravdu
Ak by sme vzali do úvahy len Spojené štáty, v roku 2020 tu klesla pôrodnosť o štyri percentá a len sa tým udržiava trend poklesu, ktorý trvá už šesť rokov. Na tisíc žien vo veku 15 až 44 rokov tu v priemere pripadá 55,8 pôrodu, čo je rekordne málo.
Podľa BBC klesá celosvetovo ľudská plodnosť, čo asi nebude novinka ani pre mnohé slovenské rodiny. V roku 1950 pripadalo na každú ženu za celý jej život štatisticky 4,7 dieťaťa. V roku 2017 to bolo už iba 2,4 a podľa štúdie známeho medicínskeho média The Lancet môže tento priemerný ukazovateľ klesnúť do roku 2100 na hodnotu 1,7 dieťaťa na ženu.
Za počiatok úbytku populácie sa pritom počíta priemer pod 2,1 dieťaťa na ženu. Z toho by vyplývalo, že k populačnému prepadu, o ktorom hovorí E. Musk, už nevedie dlhá cesta. Ide tu však aj o konflikt názorov.
Názor proti názoru
Zakladateľ SpaceX tvrdí, že prieskum Spojených národov, ktorý hovorí o tom, že v roku 2050 bude na svete 9,7 miliardy obyvateľov a v roku 2100 približne 11 miliárd, je „úplný nezmysel“.
UN projections are utter nonsense. Just multiply last year’s births by life expectancy. Given downward trend in birth rate, that is best case unless reversed.
— Elon Musk (@elonmusk) January 18, 2022
Čosi podobné však povedal Edward Morgan z britského Úradu pre národné štatistiky práve o miliardárových tvrdeniach:
Problém nastáva v tom, že z tvítu [E. Muska] vyplýva, že rozumné populačné projekcie možno dosiahnuť vynásobením množstva pôrodov očakávanou dĺžkou života, čo by však akákoľvek učebnica pre začiatočníkov v oblasti demografických metód označila za nezmysel.
Dôležité je, že E. Musk nepočíta vo svojich predpokladoch s tým, že sa jednotlivé ukazovatele môžu v budúcnosti meniť.