Elon Musk je podľa rebríčka Forbes suverénne najbohatším človekom súčasnosti. Jeho Rival Jeff Bezos, zakladateľ gigantu Amazon, už nejaký čas hrá druhé husle (v čase vzniku tohto článku dokonca až tretie) a často detinské prekáračky z čias, keď sa vzájomne pretekali na prvej pozícii miliardárskeho trónu, sú už zrejme minulosťou.
Nejde len o Teslu
Prvé miesto má vizionár E. Musk aj vďaka svojej firme SpaceX, ktorá spolupracuje s NASA napríklad aj na projekte Artemis, ktorý má zabezpečiť trvalú prítomnosť ľudí na povrchu aj orbite Mesiaca. SpaceX už prekročila hodnotu 100 miliárd dolárov a len nedávno získala ďalších vyše 337 miliónov dolárov predajom akcií.
Najvýznamnejším zdrojom bohatstva E. Muska je však Tesla. Spoločnosť zameraná na výrobu elektromobilov, solárnych panelov a systémov na ukladanie energie v minulom roku prekročila hodnotu jedného bilióna dolárov, čím sa stala najhodnotnejšou automobilkou sveta.
- Firmy Elona Muska
Elon Musk má v súčasnosti päť "hlavných" firiem:
- SpaceX – vesmírny výskum a satelitný internet Starlink
- Tesla – elektrifikácia automobilového priemyslu
- The Boring Company – tvorba tunelov pre rýchlovlaky
- Neuralink – prepojenie ľudskej mysle s umelou inteligenciou
- Twitter - sociálna sieť
Ďalšie firmy Elona Muska tiež nie sú bez významu. Boring Company sa zaoberá vytváraním tunelov pre rýchlovlaky, Neuralink si dáva za cieľ zvýšiť ľudské IQ pomocou mozgového implantátu a miliardár je aktívny aj v ďalších projektoch. Výsledkom je hodnota jeho súkromného majetku v aktuálnej výške viac ako 238 miliárd dolárov.
Od začiatku však nemal ustlané na ružiach a do čela automobilky sa prepracoval postupne.
Tesla Roadster a vášeň pre vesmírny výskum
Napriek tomu, že ide o jeho najúspešnejší projekt, spoločnosť Tesla nezaložil Elon Musk. Martin Eberhard a Marc Tarpenning založili automobilku s cieľom vytvoriť Tesla Roadster. Malo ísť o elektrický športový automobil inšpirovaný známym športiakom Lotus Elise, ktorý vznikol v roku 1994 a na prelome tisícročí mal aj vlastnú elektrickú verziu.
M. Eberhard a M. Tarpenning založili Teslu v roku 2003, no do roku 2006 bola verejne neaktívna. V júli toho roku firma ukázala svetu svoj Tesla Roadster a Elon Musk v tom čase ešte nebol súčasťou vedenia. Do vedúcej pozície sa dostal až v roku 2008.
Zakladatelia Tesly sa stretli s vizionárom prvý raz na stretnutí neziskovky Mars Society, ktorá si dáva za cieľ celosvetovo vzdelávať a informovať verejnosť, médiá a vlády o dôležitosti skúmania a postupného trvalého osídlenia Marsu. Spojila ich spoločná vášeň pre objavovanie vesmíru a bolo to ešte predtým, než E. Musk založil SpaceX.
Prvý krok bol v podstate bolestivý pád
Technologicky zdatný spoluzakladateľ Martin Eberhard v roku 2008 hlásal, že ich Roadster za približne 100-tisíc dolárov ukáže gigantom zo Silicon Valley, ako vyrobiť poriadne auto s nulovými emisiami. V podstate šlo o modifikovanú dvojmiestnu karosériu Lotusu Elise a takmer 7-tisíc lítium-iónových článkov poháňajúcich jeden elektromotor s výkonom 185 kW.
Tesla v tom čase poskytla dva kusy na testovanie osadenstvu legendárneho seriálu BBC pre automobilových fanúšikov – Top Gear. Protagonista Jeremy Clarkson, ktorý je známy tým, že si nedáva servítku pred ústa, auto hodnotil najskôr pozitívne, no neskôr mimoriadne negatívne. Oba kusy sa vraj pokazili. Malo dôjsť k prehrievaniu, predčasnému vybíjaniu a poruchám bŕzd.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?