Kompaktné fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi sa tešia čoraz väčšej obľube výrobcov techniky. Po tradičných fotoznačkách ako Panasonic, Sony či Olympus poslal svojho zástupcu na trh i kórejský Samsung. Ako jeho NX100 dopadol v redakčnom teste?
Amoled displej
Na prvý pohľad by sa dalo povedať, že Samsung NX100 má štýl. Netradičný dizajn imitujúci kvapku rosy, stekajúcu po liste rastliny, a kombinácia čierneho plastu so strieborným vrchným panelom z neho robia elegána.
Horšie je to s ergonómiou. Napríklad pri držaní aparátu oboma rukami sa nedá vyhnúť tomu, aby ste si zadný displej nezašpinili odtlačkami prstov (čo však možno vyriešiť kúpou kvalitnej ochrannej fólie).
Okrem toho, tlačidlo na odomykanie objektívu je umiestnené trochu natesno, takže môže kolidovať s úchopom. Chýbal nám i gumový protišmykový grip na prednej strane prístroja.
Zdroj: a
Súčasťou ergonómie je aj bohatá ponuka ovládacích tlačidiel. Jedným sa zapína a vypína obrazovka, druhým sa uzamykajú expozičné podmienky, ďalšie zasa slúžia na manuálnu korekciu expozície (zosvetlenie a stmavnutie snímky) a, samozrejme, nechýba ani tlačidlo na vstup do hlavnej ponuky nastavení.
K dispozícii je tiež otočné koliesko, umožňujúce prepínať medzi automatickým a manuálnym zaostrovaním, voliť medzi režimami snímania, konfigurovať vyváženie bielej farby a nastavovať citlivosť ISO.
Vo všeobecnosti sa Samsung NX100 ovláda dobre. Firmvér je síce pomerne jednoduchý, no používateľsky prívetivý. Menším nedostatkom sú trošku oneskorené reakcie systému na stlačenie tlačidla alebo výber položky v menu – no to je len otázka zvyku.
Zdroj: b
Hardvérovo nie je Samsung NX 100 vybavený najhoršie. Srdcom zariadenia s rozmermi 12 x 7 x 3,5 centimetra a hmotnosťou 282 gramov je CMOS snímač o typu APS-C so štrnástimi miliónmi efektívnych obrazových bodov (pixelov). Aparát takisto disponuje trojpalcovým Amoled displejom s rozlíšením 0,92 megapixla.
Akumulátor na jedno nabitie zvládne výrobu štyroch stoviek fotografií alebo natočenie dvoch hodín HD videa. Na druhej strane, NX 100 nemá elektronický hľadáčik ani integrovaný blesk (treba ho dokúpiť ako externé príslušenstvo).
Fotoaparát ponúka nastavenie citlivosti ISO v rozsahu od sto do 3 200, hoci v krajných situáciách ju možno popohnať až k 6 400. Dokáže nahrávať HD videá v rozlíšení 720p a ukladať ich na SD či SDHC pamäťové karty. Poskytuje niekoľko režimov fotenia a zaostrovania, ktoré funguje na princípe kontrastného vzhľadu objektov pomocou pätnástich ostriacich bodov. Sekvenčne možno fotiť najviac tri snímky za sekundu.
Problémová clona
Samsung NX100 sme testovali s kitovým objektívom s rozsahom ohniskových vzdialeností 20 až 50 milimetrov (30,8-77 pri kinofilme) pri clonovom čísle f/3,5-5,6. Ide o štandardný zoom objektív s možnosťou 2,5-násobného optického zväčšenia.
Po nasadení objektívu sa ukázal menší konštrukčný nedostatok. Aparát sa naklonil a oprel o podložku: aj pomerne jednoduchý objektív ho zaťažil natoľko, že stratil rovnováhu. Prekážať to môže pri fotení s odpočtom snímania, keď je aparát umiestnený napríklad na stole, pretože objektív treba podložiť nejakým predmetom.
Zdroj: c
Ako problémovú záležitosť sme vyhodnotili aj rozsah clonového čísla. Počiatočnú hodnotu, pri ktorej je clona najviac otvorená, možno navoliť iba pri odzoomovanom objektíve, teda na počiatočnej ohniskovej vzdialenosti.
Hneď ako sa využije možnosť optického zväčšenia, clona sa zvýši a do objektívu sa dostane menej svetla. Pri plnom zväčšení tak možno využiť prakticky len najvyššie clonové číslo, čo môže obmedzovať pri fotení portrétov či objektov s rozmazaným pozadím.
No vo všeobecnosti možno kvalitu fotografií označiť za slušnú. Farby sú bohaté a živé. Šum začína prekážať až pri vyšších hodnotách. Ostrosť objektívu je tiež úctyhodná, stabilizácia funguje bezproblémovo.
Záverečné hodnotenie: Pri odporúčanej maloobchodnej cene niečo vyše štyristo eur je Samsung NX100 dobrým spoločníkom na cesty i domáce fotografovanie. I keď náročnejší používatelia budú musieť investovať do doplnkovej výbavy, predovšetkým blesku.
Zariadenie zapožičal Samsung.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- tablet Creative Ziio 10
- webkamera LifeCam Studio
- notebook Acer Iconia
- 3D LED televízor Samsung C9000
Foto v článku a na titulke – Samsung