V čase energetickej krízy hľadajú ľudia rôzne riešenia, ako na energiách ušetriť. Jedným z nich môže byť aj premena „hlúpej“ domácnosti na „inteligentnú“. Dopyt po smart zariadeniach sa mierne zvýšil, no zaujímavý je najmä presun medzi jednotlivými kategóriami. Pred krízou bol väčší záujem o smart osvetlenie či tienenie, teda oblasti zamerané na pohodlie. V súčasnosti sú žiadané kategórie, ktoré smerujú na úsporu. Ide hlavne o smart reguláciu kúrenia či meranie energie so zameraním na jej úsporu.
„Zaznamenali sme tiež zvýšený dopyt po riadení kúrenia, a to od majiteľov prenajímaných nehnuteľností, komerčných budov a hotelov, nakoľko práve ich sa zvyšovanie cien energií dotýka najviac,“ hovorí Miloš Buček, konateľ spoločnosti HomeSystem.
Systémy pre automatizáciu domácnosti dnes dokážu riadiť naozaj všetko na elektrickú energiu. Od zónovej regulácie kúrenia a chladenia s prihliadnutím napríklad na prítomnosť majiteľa domu, riadenie tienenia na základe západu a východu slnka, cez automatizáciu osvetlenia na základe pohybu v dome, riadenie zavlažovania, komunikáciu s návštevníkmi cez videovrátnika aj na diaľku s možnosťou otvorenia dverí až po ovládanie multimédií a domácich spotrebičov.
„Zaujímavé je tiež meranie spotreby prepojenej na výrobu energie a následné riadenie prebytkov energie. Vďaka možnostiam systémov dnes pri budovaní smart home naozaj platí, že limitom je naša predstavivosť. Ak majiteľ domu pochopí, že smart home mu má slúžiť, dokáže si vymyslieť špeciality, ktoré aj nás niekedy zaskočia ako napríklad smart súdok na kapustu, ktorý majiteľovi pripomenie, že má doliať vodu či automatické otváranie žalúzií, “ hovorí M. Buček.
Viacero oblastí úspory
Energetická kríza prináša nové dôvody, pre ktoré sa ľudia čoraz častejšie zamýšľajú nad tým, či je pre nich smart domácnosť alebo aspoň jej časť vhodná. Nemusí pritom ísť o kompletnú smart domácnosť. Nie každý totiž ocení, že sa mu svetlo automaticky zasvieti a zhasne.
Hybridný model práce, ale aj „energetické desatoro“. Firmy robia opatrenia na energetickú krízu
Slovensko však stále patrí medzi krajiny, kde je potrebné takmer polovicu roka kúriť. Zároveň je ešte stále väčšina domov s nezateplenými strechami, jediným termostatom v obývačke a žiadnou reguláciou. Zateplenie domu síce prinesie úžitok, no ďalším krokom by malo byť, aby sa kúrilo len v tých miestnostiach, ktoré sa používajú v danom čase a ostatné miestnosti, ak sa nepoužívajú dlhodobo, sa majú temperovať alebo úplne odstaviť.
Práve toto riadenie spadá do smart zónovej regulácie kúrenia. Zaujímavosťou je, že takáto premena nie je zložitá, reguláciu kúrenia je možné ovládať cez smartfón alebo aj hlasom, pričom problémom nie sú ani staré domy s radiátormi či domy s podlahovým kúrením.
Druhou oblasťou je úspora na ostatných energiách. „Existujú stovky článkov o tom, ako ušetriť, avšak len málokto sa zamyslí nad tým, že ak nevieme, ktoré spotrebiče koľko míňajú, tak je naozaj ťažké to optimalizovať. Potom vznikajú situácie, že ľudia vypínajú televízor zo zásuvky, pretože v pohotovostnom režime majú taktiež odber energie a v pivnici majú zamrznutú mrazničku, ktorá za jeden deň spotrebuje toľko elektriny ako pohotovostný režim televízie za celý rok,“ tvrdí M. Buček.
Aj z tohto dôvodu sa zvýšil predaj lacných zásuviek s meraním spotreby, ktoré sa pripoja na Wi-Fi a reportujú spotrebu do aplikácie. Stačí zásuvku zapojiť pred spotrebič a po pár dňoch má človek predstavu o tom, kde skutočne môže ušetriť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?