Nositeľ tohto fotoaparátu sa pravdepodobne stretne s udivenými pohľadmi okoloidúcich. Dizajnéri pri Fujifilme X-Pro1 stavili na retroštýl zo 60. rokov minulého storočia. No vzhľad by nemal odradiť: ide o high-endový bezzrkadlový fotoaparát (CSC – Compact System Camera) so špičkovou kvalitou fotografií. Ale i cenou: v kombinácii so základným objektívom stojí vyše dvetisíc eur.

Fujifilm X-Pro1 má 16-megapixlový APS-C snímač. Na súčasnú dobu to nie je rekordné číslo, no existuje iba málo dôvodov žiadať viac. Pred stlačením spúšte možno obraz vidieť na trojpalcovom LCD displeji, ako aj v hybridnom hľadáčiku, prepínateľnom medzi dvoma režimami. Pri optickom priehľadovom režime sa premietajú údaje o nastaveniach a reálne snímanej ploche. Druhý (EVF) je zmenšenou verziou displeja. Toto riešenie je unikátne pre Fujifilm X-Pro1 a jeho menšieho súrodenca X100. Poteší tých, ktorí nedajú dopustiť na „analógový“ optický pohľad na svet, ako aj fotografov, ktorí hľadajú presnosť v komponovaní.

Klasický spôsob ovládania vnáša do fotografovania radosť z priamej, mechanickej kontroly nad procesom. Clonové číslo sa nastavuje priamo na krúžku objektívu a čas zasa na vrchnom voliči fotoaparátu. Keď si používateľ priradí voľbu citlivosti na prispôsobiteľné funkčné tlačidlo, stáva sa celý proces veľmi intuitívny. Všetky hodnoty možno, samozrejme, stále prenechať automatike. No tá má isté limity. V nastavovaní ISO je systém priveľmi liberálny – zvyšuje ho až pri príliš dlhých expozičných časoch –, čo nie vždy zaručí stopercentne ostré zábery. Je teda lepšie voliť ISO manuálne.

Digitálne roky šesťdesiate

K fotoaparátu sa dajú kúpiť tri objektívy s vysokou svetelnosťou a pevným ohniskom: širokouhlý (18 mm), univerzálny (35 mm) a portrétny makroobjektív (60 mm). Táto zostava nepodáva výnimočný ostriaci výkon. Najmä v spolupráci s portrétnou optikou je automatické zaostrovanie pomalé, obzvlášť v horších svetelných podmienkach. V šprinte by tiež neuspel zápis fotografií na kartu. V prípade RAW formátu si na možnosť prezretia hotovej snímky treba počkať aj niekoľko sekúnd. Rýchla karta pomôže len sčasti.

No na dobré zábery sa počkať oplatí. To, čo Fuji stráca v rýchlostných disciplínach, vynahrádza v produkovaných výsledkoch. Nie nadarmo sa v jeho názve ocitol prívlastok Pro. Kvalitou snímok a neprítomnosťou šumu pri vysokom ISO sa poľahky vyrovnáva kolegom zo segmentu zrkadloviek. Presnosťou vyváženia bielej a meraním expozície ich dokonca mnohé prevýši.

V nostalgii za starými fotoaparátmi môže používateľ v menu nájsť aj položku simulácie filmov. Efekty ako kontrastná Velvia, verné farby Provie či čiernobiely záber s farebnými filtrami dovoľujú z prístroja získať hotové JPG obrázky s tradičným filmovým nádychom, nepostihnuté surovou digitálnou nudnosťou, ktorou sa nespracované zábery zväčša vyznačujú.

Bezzrkadlové CSC fotoaparáty sa často kupujú kvôli natáčaniu videí, ktoré je oproti zrkadlovkám pohodlnejšie. X-Pro1 sa však na tento účel odporúčať nedá. Dokáže síce zaznamenávať full HD video, no iba frekvenciou 24 snímok za sekundu. Okrem toho, jedinou nastaviteľnou hodnotou v tomto režime je clona objektívu, pretože o čase a citlivosti rozhoduje fotoaparát. Neroztrasený obraz možno získať iba pomocou statívu, keďže žiaden z objektívov nie je stabilizovaný. A nakoniec, zaostrovanie – pomalé aj pri bežnom fotení – pri nakrúcaní videa podáva podobný výkon. Ten, komu na zaznamenávaní pohyblivých obrázkov záleží viac ako na vyhotovovaní kvalitných fotografií, by sa mal poobzerať po inom prístroji.

Záverečné hodnotenie: Kto hľadá praktický fotoaparát na kvalitné fotografie zabalený do príťažlivého dizajnu, ten si Fujifilm X-Pro1 iste vychutná. No jeho hlavnou prioritou by nemalo byť lámanie rýchlostných rekordov a natáčanie videa.

Zariadenie zapožičal Fujifilm.

+ -
vysoká kvalita obrazu  pomalé ostrenie a zápis na kartu, 
nízky šum,  zle nastavené auto ISO, 
retro dizajn,  slabý video režim
presné meranie a vyváženie bielej

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto - Fujifilm