Spoločnosť Visa intenzívne pracuje na zavádzaní generatívnej AI vo svojich procesoch. Prezident pre technológie Rajat Taneja uviedol, že spoločnosť už implementovala vyše 500 aplikácií umelej inteligencie, čo je súčasťou rýchlej stratégie umožňujúcej efektívnejšie využívať výhody tejto technológie. Cieľom je nielen zvýšiť produktivitu, ale aj rýchlejšie reagovať na sofistikovanejšie podvodné aktivity.
„Myslím si, že v súčasnosti musíme inovovať veľmi rýchlo,“ uviedol R. Taneja, pričom zdôraznil potrebu dynamického prístupu k technologickým zmenám. Visa pritom čelí reštrukturalizácii svojho medzinárodného podnikania, ktorá zahŕňa zrušenie približne 1 400 pozícií, z toho tisíc v oblasti technológií. Podľa zdrojov oboznámených s procesom ide o súčasť dlhodobej stratégie na optimalizáciu podnikania, píše Wall Street Journal.
Nie proti ľuďom, ale proti podvodom
Hovorca spoločnosti Visa zdôraznil, že investície do AI nie sú zamerané na nahradenie ľudských talentov, ale na podporu zamestnancov a posilnenie ochrany spotrebiteľov pred podvodmi. „Neinvestujeme do umelej inteligencie, aby sme nahradili naše talenty; investujeme, aby sme pomohli našim zamestnancom byť produktívnejší,“ uviedol. Generatívna AI je v súčasnosti v praktickom využití u 37 percent organizácií, ktoré boli zahrnuté do prieskumu spoločnosti Gartner, zatiaľ čo vlani to bolo len deväť percent. Visa od roku 2013 investovala do AI a dátovej infraštruktúry 3,3 miliardy dolárov.
Generatívny prístup spoločnosti Visa k AI prináša svoje výhody aj nevýhody, uviedol analytik spoločnosti Gartner pre oblasť umelej inteligencie Whit Andrews. Rýchli inovátori zisťujú, čo funguje, ale čelia riziku chýb, zatiaľ čo firmy, ktoré s implementáciou čakajú, môžu stavať na overených skúsenostiach. W. Andrews odhaduje, že viac než 60 percent organizácií sa zatiaľ nachádza v tomto „čakajúcom“ štádiu.
R. Taneja z Visy priznal, že hodnotenie prínosov AI aplikácií je náročné. Niektoré aplikácie, zamerané na detekciu podvodov, môžu priamo preukázať úsporu na podvodných stratách – napríklad nástroj na identifikáciu enumeratívnych útokov, ktorý môže ochrániť spoločnosť pred stratami vo výške 1,1 miliardy dolárov ročne. Iné aplikácie, orientované na zlepšenie produktivity, si vyžadujú podrobnejšie posudzovanie, či ušetrený čas a náklady sú v súlade s očakávanými prínosmi.
Podľa Taneju je kľúčom k úspechu silná infraštruktúra, riadenie a ochrana údajov, podporené zapojením tímov naprieč celou organizáciou. „Je to niečo, čo musí prijať celá organizácia,“ zdôraznil.