Sundar Pichai, plným menom Pichai Sundararajan je v Googli, respektíve v Alhpabete, už od roku 2004 a pracoval na projektoch Chrome OS, Google Drive, Gmail a ďalších.  Narodil sa v Tamil Nadu, južnej provincii Indie. Neskôr odišiel študovať na Stanford a odvtedy ostal v Spojených štátoch.

Podľa viacerých zdrojov si svoje miesto zaslúžil húževnatosťou a spoľahlivosťou. Maarten Hooft z Quest Venture Partner o ňom povedal, že zatiaľ čo Larry (Page) a Sergey (Brin) sú vizionári so skvelými nápadmi, Sundar je človek, ktorý ich dokáže zhmotniť.

Čo má spoločné Microsoft, Google, Nokia a ďalší? Pôvod svojich šéfov

Sundar Pichai Zdroj: SITA

Podobné chváli počuť aj na výkonného riaditeľa ďalšieho technologického giganta. Microsoft po energickom a niekedy až žoviálnom Stevovi Ballmerovi pred rokom prevzal pokojnejší a pre niekoho charizmatickejší Satya Nadella. Pochádza zo štátu Telangana v južnej časti Indie a podobne ako Sundar sa do Spojených štátov dostal počas vysokoškolského štúdia.

Do Microsoftu nastúpil už v roku 1992 a neskôr sa stal šéfom divízie Cloud and Enterprise group. Počas jeho „riaditeľovania“ stúpol profit divízie až o 33 percent. Aj vďaka tomu sa po Billovi Gatesovi a Stevovi Ballmerovi stal tretím výkonným riaditeľom Microsoftu.

S jeho príchodom prišla aj nová filozofia spoločnosti. Napríklad väčší dôraz na zariadenia. Ako len pred pár dňami predstavené nové generácie fitnes náramku Band alebo úplne prvého Microsoft laptopu Surface Book. Nehovoriac o nových Lumiách, ktoré sú dedičstvom po akvizícii mobilnej divízie Nokia.

Čo má spoločné Microsoft, Google, Nokia a ďalší? Pôvod svojich šéfov

Satya Nadella Zdroj: SITA

A áno, aj šéfom Nokie je Ind. Rajeev Suri, rodák z Naí Dillí, je od minulého roku šéfom starej dobrej fínskej Nokia Solutions & Networks. Telekomunikačného giganta, ktorý je po vlaňajšom odkúpení podielu nemeckého Siemensu (z predošlého Nokia Siemens Networks) čistokrvnou fínskou firmou. Takže s Lumiami toho veľa spoločné nemá. Skôr sa stará o to, aby boli použiteľné na prenos hlasu a dát. Podľa nedávneho vyhlásenia Rajeeva Suriho to ale pravdepodobne bude pravda len do budúceho roka, keď sa fínska Nokia chystá znova vstúpiť na smartfónový trh. Zatiaľ len ako vývojár, ktorý bude poskytovať licenciu na výrobu a distribúciu ich mobilov.

Čo má spoločné Microsoft, Google, Nokia a ďalší? Pôvod svojich šéfov

Rajeev Suri Zdroj: SITA

Tieto mená sú pomerne frekventované. Ale vedeli ste, že aj hlavou spoločnosti Adobe, bez ktorej si už len málo grafikov, fotografov a web dizajnérov vedelo predstaviť svoju prácu je Shantanu Narayen. Pochádza z Hyderabadu, toho istého mesta ako Satya Nedella v štáte Telangana. Po štúdiu na Barkeley v Kalifornii začal pracovať pre Apple. V Adobe je už 17 rokov a pozíciu výkonného riaditeľa zastáva od roku 2005. A SanDisk, známu firmu zameranú na rôzne pamäťové média spoluzaložil a vedie Sanjay Mehrotra.

Čo má spoločné Microsoft, Google, Nokia a ďalší? Pôvod svojich šéfov

Shantanu Narayen Zdroj: Wikimedia

Pôvodom z Indie sú aj šéfovia netechnologických svetových gigantov ako napríklad Ajay Banga, už piaty rok výkonný riaditeľ firmy Mastercard. Alebo Indra Nooyi, pôvodom z toho istého mesta ako Sundar Pichai, je šéfkou spoločnosti PepsiCo a teda aj Starbucks alebo Muller už 9 rokov.

I keď možno aj ona bude tak trochu šéfkou technologickej firmy. Viaceré čínske weby začali posledné dni šíriť nepotvrdenú správu, že vlastný brandovaný smartfón chce mať aj Pepsi. Výbava je pomerne slušná a zahŕňa 5,5-palcový full HD displej, osemjadrový procesor, 2 GB operačnej pamäte a 13 Mpix fotoaparát. Hovorí sa, že Pepsi P1 bude stáť v prepočte 205 dolárov a určený bude najprv len pre čínsky trh. Samozrejme, firma PepsiCo ho nebude sama vyrábať a nehrozí, že vedľa pásov s nápojom budú linky s mobilmi. Výrobu zverí jednému zo zatiaľ nešpecifikovaných čínskych výrobcov.

Čo má spoločné Microsoft, Google, Nokia a ďalší? Pôvod svojich šéfov

Indra Nooyi Zdroj: SITA

Nad tým, prečo sa práve manažéri z Indie dostávajú v poslednom čase na tie najvyššie manažérske pozície nadnárodných firiem sa dá len polemizovať. Štatisticky je prirodzené, že miliardová krajina bude mať väčší počet vysoko kreatívnych a nadaných jedincov. Alebo to s pôvodom nemá nič spoločné a je len náhoda, že tí najvhodnejší šéfovia technologických a netechnologických firiem sú z rovnakej krajiny.