Pre ľudstvo je to dôležitý míľnik. Že je rok 2021 počiatkom veku vesmírnej turistiky, je pomerne známy fakt. Miliardári odštartovali túto éru na vlastnú päsť a už sme boli svedkami letu Richarda Bransona a veľmi krátko potom aj Jeffa Bezosa.

JB 107 Truth or Consequences - Zakladateľ spoločnosti Virgin Galactic, britský miliardár Richard Branson oslavuje s členmi posádky po úspešnom návrate raketoplánu VSS Unity spoločnosti Virgin Galactic z hranice vesmíru v rámci skúšobného letu, na leteckej základni Truth or Consequences 11. júla 2021. Raketoplán VSS Unity spoločnosti Virgin Galactic na palube s jej zakladateľom, britským miliardárom Richardom Bransonom, sa po skúšobnom lete, pri ktorom dosiahol hranicu vesmíru, bezpečne vrátil na
Zdroj: Andres Leighton

J. Bezos pritom spochybnil kozmické prvenstvo R. Bransona, keďže neprekonal tzv. Kármánovu hranicu. Tá vo výške 100 km nad povrchom Zeme oddeľuje atmosféru od kozmického priestoru. Tak či onak, aktuálna misia Inspiration4, za ktorou stojí SpaceX, sa vesmíru určite týka, keďže posádka po polročnom výcviku vyletela až do výšky 575 km.

Čo je Kármánova línia

Theodore von Kármán bol maďarsko-americký matematik, riaditeľ leteckého laboratória na Kalifornskom technologickom inštitúte a jeden z najvýznamnejších vedcov, teoretikov aeronautiky. Hranicu vo výške 100 kilometrov nad úrovňou mora stanovil výpočtami, podľa ktorých je v tejto výške atmosferický tlak na vesmírne plavidlo zanedbateľný. Obvykle sa považuje za hranicu kozmického priestoru. Kármánova línia, pomenovaná na počesť vedca, je zároveň vrchnou hranicou územia každého štátu.

Ray-Ban Stories
Neprehliadnite

Facebook na vašej tvári. Firma uvádza smart okuliare na fotenie a natáčanie okolia

Musk ostáva nohami na zemi

Zakladateľ SpaceX Elon Musk sa však zatiaľ stále nikam nechystá. Možno čaká, kým budú lety otázkou rutiny. Miliardár, ktorého na palube modulu Crew Dragon Resilience vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9, je Jared Isaacman. Tento podnikateľ založil spoločnosť Shift4 Payments, ktorá sa zameriava na spracovanie platieb.

SpaceX vyšle prvú čisto civilnú posádku na orbitu v septembri 2021. Misia má názov Inspiration4. NASA plánuje na ISS posielať civilistov s pomocou SpaceX a podobne aj firma Space Adventures. Na prelome rokov 2021 a 2022 chce vysielať civilistov do vesmíru v plavidle E. Muska.
Zdroj: DMA

J. Isaacman dal misii zároveň dobročinný rozmer. Sám daroval 100 miliónov dolárov na detskú výskumnú nemocnicu St. Jude v Memphise a plánuje vyzbierať ďalších 100 miliónov. Zatiaľ sa pritom podarilo získať 30,8 milióna.

mobilné telefóny Apple
Neprehliadnite

Nový iPhone prichádza. Takto sa vyvíjal od prvej verzie

Miliardár tiež spolufinancoval samotnú misiu a miestenky svojich spolucestujúcich. Koľko presne zaplatil, nie je známe, no odhaduje sa, že by to mohlo byť asi 55 miliónov dolárov za jedno miesto.

Štyri unikátne príbehy

Hayley Arceneauxová je 29-ročná pracovníčka spomínanej nemocnice St. Jude, ktorá sa zameriava na hľadanie liekov pre deti s onkologickým ochorením. Po tom, ako sama prekonala rakovinu, symbolicky reprezentuje na palube vesmírneho modulu nádej.

Christopher „Hanks“ Sembroski je 42-ročný zamestnanec leteckej spoločnosti Lockheed Martin. Miestenku získal tak, že mu ju prenechal kamarát, ktorý mal letieť pôvodne. Ch. Sembroski sa vždy amatérsky zaujímal o rakety, astronómiu a vesmír. Podporuje ciele St. Jude a na palube reprezentuje štedrosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa