Fitness náramok za 7,5 eura, bezdrôtové slúchadlá za 6,5 eura či svadobné šaty za 25 eur. To je len zlomok toho, čo ponúka aktuálne veľmi diskutovaná čínska aplikácia Temu, ktorá pôsobí aj na Slovensku. Lákavé ceny však nie sú spôsobené žiadnou špeciálnou akciou. Výmenou za kúpu produktov totiž používatelia poskytujú spoločnosti obrovské množstvo údajov, a práve na tom Temu zarába.

Obrovské množstvo údajov

Podľa zistení odborníkov na kybernetickú bezpečnosť aplikácia zvykne vyžadovať až 24 povolení, vrátane prístupu k informáciám o sieti Wi-Fi, Bluetooth, fotografiám a videám či kontaktným a platobným údajom. Aplikácia Temu bola v posledných mesiacoch dokonca jednou z najsťahovanejších bezplatných aplikácií v obchodoch App Store a Google Pay.

Aplikácia je veľmi podobná platformám ako Alibaba, Aliexpress či Shein, ktoré sú obľúbené aj v Európe. Ponúka obrovské množstvo produktov. Často aj takých, ktoré nie je možné kúpiť bežne v obchode. Tovar je navyše veľmi lacný, nakoľko pochádza priamo z čínskych tovární a skladov.

„Aplikácia je populárna aj vďaka stratégii poskytovania kreditných bodov, ktoré je možné vymeniť za produkty v prípade, ak ju používateľ propaguje na sociálnych sieťach, čím sa pritiahnu ďalší používatelia,“ vysvetľuje Andrej Aleksiev, odborník na kybernetickú bezpečnosť.

Temu je odnožou čínskeho gigantu Pinduoduo a vo svete sa stretáva s výraznou kritikou kvôli nedoručeným balíkom, rôznym chybám v objednávkach či záhadným poplatkom. Kritika však smeruje aj k bezpečnosti aplikácie. Mnohí odborníci totiž tvrdia, že aplikácia zneužíva osobné údaje, nakoľko zbiera neobvykle veľké množstvo informácií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa