Čína je podľa údajov OSN ďaleko pred ostatnými krajinami v oblasti generatívnej AI, pričom podala šesťkrát viac patentov ako jej najbližší konkurent, USA.
Generatívna AI, ktorá produkuje text, obrázky, počítačový kód a dokonca aj hudbu či videá z existujúcich informácií, zažíva obrovský rozmach. Za posledných desať rokov bolo podaných viac ako 50-tisíc patentových prihlášok, pričom len v roku 2023 ich bola podaná viac ako štvrtina z tohto množstva.
OpenAI obmedzuje služby v Číne. Tamojšie firmy to vítajú a lákajú na vlastné modely AI
Čína podala v rokoch 2014 až 2023 viac ako 38-tisíc patentov na generatívnu AI, zatiaľ čo Spojené štáty za rovnaké obdobie podali 6 276 patentov. Čínske patentové prihlášky pokrývajú širokú škálu sektorov od autonómneho riadenia až po vydavateľskú činnosť a správu dokumentov.
Po Číne a USA nasleduje Južná Kórea, Japonsko a India, pričom India zaznamenáva najrýchlejší rast. Medzi najväčších žiadateľov o patenty patrí čínska spoločnosť ByteDance, ktorá vlastní videoaplikáciu TikTok, čínsky gigant v oblasti elektronického obchodu Alibaba Group a Microsoft, ktorý podporuje firmu OpenAI, tvorcu ChatGPT.
Četboty so schopnosťou napodobňovať ľudský prejav už vo veľkej miere využívajú maloobchodníci aj väčšie spoločnosti na zlepšenie služieb zákazníkom. Generatívna AI má však potenciál transformovať aj mnohé ďalšie hospodárske odvetvia, ako je veda, vydavateľská činnosť, doprava, bankovníctvo či bezpečnosť.