AI četboty ako ChatGPT priniesli revolúciu v komunikácii s technológiami, no ich skutočný potenciál sa ešte len začína odhaľovať. Doteraz sa používatelia spoliehali na relatívne rýchle, aj keď nie vždy presné odpovede. Budúcnosť četbotov smeruje k hlbšiemu uvažovaniu a schopnosti riešiť komplexnejšie úlohy.

Spoločnosti ako OpenAI, Google a Anthropic intenzívne pracujú na vylepšeniach svojich AI modelov, aby boli schopné nielen generovať text či obrázky, ale aj premýšľať a logicky uvažovať. Cieľom je vytvoriť sofistikovaných pomocníkov, ktorí ľuďom pomôžu s náročnými úlohami v práci aj v osobnom živote.

Jedným z príkladov tohto vývoja je nový model OpenAI o1. Predtým, ako odpovie na otázku, strávi niekoľko sekúnd premýšľaním a zvažovaním viacerých súvisiacich podnetov. Táto technika zvaná reťaz myšlienok umožňuje četbotom lepšie riešiť zložité problémy z oblastí ako programovanie, analýza dát či matematika.

WA 14 Washington -  Sam Altman, výkonný riaditeľ spoločnosti OpenAI, ktorá prevádzkuje chatbot ChatGPT, vystupuje v Kongrese vo Washingtone v utorok 16. mája 2023.   Altman vystúpil v americkom Kongrese, kde vyzval zákonodarcov, aby zaviedli v tejto oblasti technológií nové pravidlá, a to i napriek politickým nezhodám, ktoré už niekoľko rokov blokujú prijatie právnych predpisov na rozsiahlejšiu reguláciu internetu. FOTO TASR/AP

OpenAI CEO Sam Altman waits for a Senate Judiciary Subcommittee on
Neprehliadnite

Najskôr premýšľa, potom odpovedá. Nový model o1 od OpenAI prekonáva odborníkov

Čo je to reťaz myšlienok?

Techniku reťaz myšlienok možno prirovnať k spôsobu, akým premýšľajú ľudia. Namiesto okamžitej reakcie na otázku si četbot najprv rozloží problém na menšie časti a zváži viacero súvisiacich informácií a uhlov pohľadu. Takto dokáže lepšie pochopiť kontext otázky a poskytnúť relevantnejšiu a komplexnejšiu odpoveď, podobne ako keď človek pred odpoveďou chvíľu premýšľa a zvažuje rôzne súvislosti. Hoci tento proces môže byť o niečo pomalší, výsledkom sú presnejšie a premyslenejšie odpovede.

Okrem OpenAI pracujú na integrácii hlbšieho uvažovania do svojich AI modelov aj ďalšie spoločnosti. Google DeepMind vylepšuje projekt Gemini, ktorý má ambície byť výkonnejší ako súčasné modely a tiež využíva techniky reťazenia myšlienok. Anthropic neustále vylepšuje svoj model Claude, aby zlepšil jeho schopnosť logického uvažovania a riešenia komplexných úloh.

Slovenské procesory Tachyum budú použité na stavbu superpočítača.
Neprehliadnite

Superpočítač zo slovenských procesorov Tachyum bude mať viac pamäte ako ľudský mozog

Model Pi od Inflection AI je už navrhnutý tak, aby bol empatický a podporoval dlhšie a zmysluplnejšie konverzácie, čo si vyžaduje hlbšie pochopenie kontextu a schopnosť sledovať logický sled rozhovoru. Microsoft Copilot bol zasa od začiatku dizajnovaný smerom k viacerým režimom uvažovania a kreativite, takže priblíženie ľudskému mysleniu by preň nemal byť veľký problém.

Ekonomický dopad tejto novej generácie AI je zatiaľ nejasný, ale jej potenciál je značný. Odborníci predpovedajú, že by mohla viesť k výraznému zvýšeniu produktivity a následne aj k rastu miezd. Ide o to, že v súčasnosti sú už četboti široko využívanou technológiou a pokiaľ by ich nová generácia schopná myslieť viac ako človek viedla k zmysluplnejším odpovediam, môže to znamenať vyššiu produktivitu práce a následnú ziskovosť biznisov všetkých odvetví. Brzdou môže byť rýchlosť poskytovania odpovedí a ich faktická spoľahlivosť.

Riziká spojené s hlbším uvažovaním AI

S príchodom četbotov schopných hlbšieho uvažovania sa však vynárajú aj nové riziká. Ak budú AI systémy schopné analyzovať a spracovávať informácie na úrovni porovnateľnej s ľudským myslením, otvára sa viac priestoru na ich zneužitie, šírenie dezinformácií, manipuláciu alebo vytváranie škodlivého obsahu. Preto je dôležité, aby vývoj týchto technológií sprevádzali aj prísne etické a bezpečnostné štandardy, ktoré zabezpečia, že AI bude slúžiť na prospech ľudstva a nie proti nemu.

V tomto smere už začala prijímať legislatívu Európska únia a pridať sa plánujú Spojené štáty americké a pravdepodobne aj Austrália s trochu benevolenentnejším legislatívnym rámcom. Nové zákony si dávajú za cieľ zavádzať kontrolu nad tvorbou aj používaním AI softvéru. Stanovujú pravidlá najmä pre veľké technologické giganty, ktoré by pri vývoji nemuseli byť vždy zodpovedné.

Ďalšie dôležité správy

Humanoidní roboti, ktorí pôsobia sľubne
Neprehliadnite

Rok 2024 je začiatkom éry humanoidných robotov. Týchto 5 modelov pôsobí sľubne