Malé nukleárne reaktory (SMR) od legendárneho výrobcu prémiových vozidiel majú rozmer približne dvoch futbalových ihrísk, no jeden z nich dokáže zásobovať energiou pol milióna domácností. V porovnaní s tradičnými reaktormi sú teda oveľa menšie a ich vybudovanie je výrazne jednoduchšie. Výrobca ich označuje za revolučné, politici tiež nešetria superlatívmi a hovoria o „zmene pravidiel hry“.
Prechod na takúto výrobu elektrickej energie by priniesol nielen úľavu peňaženkám obyvateľov, ale aj nezávislosť krajiny od energetického importu. Dátum reálneho nasadenia SMR od Rolls-Royce je zatiaľ neznámy, no zariadenia majú predstavovať spôsob, akým sa Veľká Británia vyhne kríze. Tá hrozí o to viac, že Nórsko, ktoré je pre Britov významným dodávateľom zemného plynu, oznámilo racionalizáciu energetického exportu v prospech budovania vlastných zásob.
Politická vôľa a financie nechýbajú
O tom, či bude Veľká Británia týmto spôsobom vyrábať energiu sama pre seba, má byť v tamojšom parlamente debata začiatkom septembra. Už teraz však vzniká tlak na rezort financií, aby veci urýchlil. Dizajn reaktorov začali úrady skúmať v marci a šéf Rolls-Royce Tom Samson zdôraznil, že vstup do schvaľovacieho procesu je významný míľnik na ceste k cieľu, ktorým má byť celá flotila takýchto reaktorov.
Konzervatívny poslanec Tobias Elwood vyjadruje plánu politickú podporu a zdôrazňuje, že 60 malých nukleárnych reaktorov by dokázalo zásobovať energiou celú Veľkú Britániu. Aj keď proces aktuálne „spomaľuje“ ministerstvo financií, britská vláda poskytla spoločnosti Rolls-Royce finančnú podporu vo výške 210 miliónov libier (približne 248 miliónov eur) určenú na vývoj reaktorov.
FBI spustila nepokoje na sociálnych sieťach a v Rusku robot zlomil chlapcovi prst
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?