Prichádza jablkový kapitán. Najnovšia verzia OS X je pomenovaná po skalnom útvare v Yosemitskom národnom parku a zameriava sa hlavne na zlepšenie výkonu a ergonómie používania. S novou El Capitan verziou prichádza vylepšená verzia prehliadača Safari a vyhľadávania cez Spotlight.
Pridaná bola možnosť rozdeliť obsah na pracovnej ploche na dve polovice, na každej môže bežať iná aplikácia. Apple predstavitelia tvrdia, že El Capitan prinesie 1,4-krát rýchlejšie otváranie aplikácií a platforma Metal, ktorá bola doteraz výsadou mobilného iOS, zas na Macoch prinesie o takmer polovicu rýchlejšiu grafiku či zníženie nárokov na procesor až o 70 percent. El Capitan je pre vývojárov dostupný od dneška, oficiálna verzia pre používateľov bude zdarma stiahnuteľná po lete.
Zdroj: Apple
Veľa zmien čakajú aj platby cez Apple Pay. Hneď na úvod – aplikácia Passport, ktorá sústreďovala letenky či vernostné karty, sa premenovala na Wallet (peňaženku). Z toho je jasné, že bude v sebe sústreďovať všetky kreditné a debetné karty, bonusové karty predajcov či výrobcov a v podstate všetky plastové kartičky, ktoré bežný používateľ mohol doteraz nosiť v klasickej peňaženke.
Prostredníctvom Apple Pay sa už dá platiť vo viac ako 1 milióne pobočiek. Zatiaľ len v USA. Ale od júla už to bude ďalších 250 tisíc obchodov aj vo Veľkej Británii.
Zdroj: Apple
Deviata generácia na obzore
Vylepšenia si užijú aj majitelia mobilných zariadení s logom Apple. Systém iOS 9 bude učenlivejší. Automatický rozozná, že ak sa v danej oblasti pripoja slúchadlá, znamená to, že používateľ ide behať a spustí jeho obľúbený playlist. Nový iOS 9 pridáva funkcie ako multitasking Split view pre iPad, teda dve otvorené aplikácie súčasne na jednej obrazovke. Jednoduchým gestom sa aplikácia „prilepí“ na jednu či druhú stranu obrazovky zatiaľ čo iná aplikácia ostáva otvorená. Siri sa v iOS 9 stáva proaktívnou virtuálnou asistentkou. Nereaguje len na otázky, ale zaznamenáva poznámky a zapisuje dátumy do kalendára. Podľa správania používateľa sama upozorní na prichádzajúcu schôdzku, prípadne ju do kalendára uloží rovno z emailu.
Zdroj: Apple
Vynovené boli Apple Mapy, ktoré teraz zobrazujú aj trate hromadnej dopravy so zastávkami. Lepšie sa dá naplánovať navigácia či výlet, s presne načasovaným prestupmi a podobne. Táto funkcia je dostupná zatiaľ len v pár svetových veľkomestách.
Zaujímavo vyzerá aj nová karta, ktorá sa vysúva gestom. Stačí prst potiahnuť po obrazovke doprava. Zobrazujú sa na nej práve v tej dobe relevantné kontakty, aplikácie alebo napríklad reštaurácie v okolí, keď je čas obeda.
Zdroj: Apple
iOS 9 zapracoval aj na správe spotreby a mal by predlžiť výdrž mobilu približne o jednu hodinu. Potešiť môže aj zmenšenie dátového balíka potrebného na jeho nainštalovanie oproti iOS 8 zhruba na polovicu. Aj iOS 9 je pre vývojárov dostupný od pondelka, používatelia si ho budú môcť bezplatne nainštalovať na jeseň.
Niečo pre hodinárov
Majiteľov hodiniek od Applu by malo potešiť, že len 6 týždňov po spustení ich predaja prichádza druhá generácia ich operačného systému watchOS 2. Od pondelka pre vývojárov a po lete aj ako finálna verzia pre používateľov.
Hlavnou zmenou je sprístupnenie hodiniek vývojárom. Lepšie povedané, viac aplikácií bude fungovať v hodinkách natívne a nebudú len akýmsi sekundárnym displejom iPhonu. Výpočty priamo v hodinkách majú priniesť lepšiu responzívnosť a plynulejší chod. Vo watchOS 2 sa bude dať použiť akákoľvek fotografia alebo album fotografií ako pozadie „ciferníku“. Doplnkové informácie nazývané Complications, ako rôzne dátumy schôdzok alebo prehľad počasia, sú otvorené aj tretím stranám. Takže na plochu sa okrem času budú dať pridávať informácie z aplikácie o letenkách alebo úroveň nabitia elektromobilu.
Zdroj: Apple
Zdroj: Apple
Praktický vyzerá funkcia Time travel. Stačí otočiť korunkou a na displeji sa začne posúvať čas dopredu a zároveň aj informácie z budúcnosti, ako sú plánované stretnutia, predpoveď počasia alebo predpokladaný stav vybitia batérie hodiniek.
Sprístupnenie hodiniek tretím stranám sa týka aj ovládanie digitálnej korunky. Prezentovaná bola napríklad možnosť menenia teploty domáceho termostatu cez relevantnú aplikáciu len otáčaním korunky dopredu a dozadu. Rôzne fitness aplikácie tiež budú fungovať priamo v hodinkách bez nutnosti mať so sebou iPhone. Implementácia Siri zas znamená, že stačí hodinkám povedať napríklad, že chcete vybehať 500 kalórií a hotovo. Začne sa odpočítavanie a o všetko sa starajú Apple Watch, ani sa ich netreba dotknúť.
Ďalšia hudobná „revolúcia“?
Kto by to bol povedal, na konci konferencie sa na plátne zobrazilo „one more thing.“ Po akvizícii Beats vlani za 3 miliardy dolárov bolo takmer každému jasné, že Apple chystá nejakú hudobnú novotu. A tou je Apple Music, nová hudobná služba založená nie na kupovaní, ale streamovaní hudby bez obmedzenia za mesačný poplatok.
Apple Music je podľa predstaviteľov americkej firmy revolučný, samozrejme, v skutočnosti sa ale ponáša na konkurenčné služby ako Spotify a Deezer. Aby sa nejako odlíšili, pridali pár nových možností. Apple Music v podstate pozostáva z troch služieb. Okrem klasického streamovania miliónov albumov (a databázy nakúpenej hudby z iTunes) je jeho súčasťou aj nonstop live rádio stanica Beats One. Podľa Applu nebudú do éteru púšťať nič na základe prieskumov, žánru ani sily mena interpreta ale „tú najlepšiu hudbu.“
Treťou funkciou je akási hudobná sociálna sieť Connect. Priamo v Apple Music budú môcť interpreti zdieľa svoje fotografie, texty piesni, klipy zo zákulisia a fanúšikovia to zas budú môcť zdieľať a komentovať.
Zdroj: Apple
Náskok pred konkurenciou má mať táto služba hlavne kvôli oveľa osobnejším odporúčaniam, čo počúvať. Nebude to mať na starosti len algoritmus, ale aj ďalší používatelia a špeciálny filter nálad, žánrov a interpretov, z ktorých namixuje ten najvhodnejší playlist. Siri bude asistovať aj pri prehrávaní hudby. Na povel spustí akúkoľvek skladbu podľa názvu alebo porozumie aj povelu ako napríklad „zahraj najväčší hit z leta 1998.“
Apple Music bude dostupná pre všetky platformy od 30. júna (Android po lete) v 100 krajinách sveta, vrátane Slovenska. Jeho cena je 9,99 dolárov mesačne (veľmi pravdepodobne 9,99 eur mesačne) a prvé tri mesiace je zdarma. Dostupná bude aj rodinná licencia za 14,99 dolárov pre 6 používateľov.
Applu sa podaril husársky kúsok, keď v roku 2003 začal predávať skladby za 99 centov online a spustil ozajstnú hudobnú revolúciu. Sme zvedaví, či bude stáť aj za revolúciou streamovania hudby.