Apple sa pripravuje na masívny vstup do prostredia generatívnej AI, aby konkuroval ChatGPT, Google Gemini a ďalším podobným nástrojom. Svoju AI stratégiu plánuje predstaviť už na júnovej konferencii WWDC. Hlavnou súčasťou plánu je využívanie vlastných výkonných serverových čipov v dátových centrách na spracovanie náročných úloh spojených s umelou inteligenciou.
Spoločnosť začala pracovať na projekte vlastných AI čipov približne pred tromi rokmi. Vývoj sa zintenzívnil s príchodom ChatGPT a nástrojov od Google, ktoré Apple prinútili zvýšiť tempo. Prvé použité dedikované serverové čipy budú M2 Ultra, uvedené minulý rok v počítačoch Mac Pro a Mac Studio, pričom ďalšie generácie založené na čipe M4 sú už v príprave.
Tesla ukazuje pokrok robota Optimus: Triedi batérie, chodí a zvláda ďalšie úlohy
Apple tak zrýchľuje vývojový cyklus pri nasadzovaní umelej inteligencie do svojich zariadení. Jednoduchšie úlohy v iOS 18 budú spracované priamo čipmi v iPhone, iPad a Macoch, zatiaľ čo tie komplexnejšie ako generovanie obrázkov či dlhých odpovedí v emaile, budú riešené servermi Apple v dátových centrách. Tento mix je odklonom od predchádzajúcej politiky spoločnosti, ktorá zdôrazňovala primárne spracovanie dát v zariadení z dôvodu zvýšenej bezpečnosti a ochrany súkromia.
Do budúcnosti sa bude Apple aj naďalej spoliehať na vlastné dátové centrá, i keď uvažuje aj o využití externých kapacít podobne ako pri službe iCloud. Očakáva sa, že firma bude využívať hlavne vlastné čipy s výkonným neurálnym enginom aj v nových modeloch iPhone, iPad a Macoch.