Najnovšie smartfóny čínskeho technologického giganta Huawei sa predávajú bez akýchkoľvek služieb Googlu. Spôsobené je to z dobre známych dôvodov, keď americká vláda zaradila spoločnosť na čiernu listinu, vďaka čomu s ňou nemôžu americké technologické firmy, vrátane Googlu, obchodovať.

Vôbec prvým smartfónom bez Google služieb bol Huawei Mate 30, predstavený v septembri minulého roka. Odvtedy sa na trhu objavilo aj niekoľko ďalších modelov.

Google služby sú pre mnohých používateľov veľmi dôležitou súčasťou každodennej rutiny, keďže obsahujú aplikácie ako YouTube, Google Mapy, Gmail či obchod Play. Absencia týchto služieb v produktoch zapríčinila, že niektorí ľudia okamžite značku Huawei „pochovali“ a prešli ku konkurencii. Preto sa naskytá otázka, či sa dá so smartfónom bez Google služieb plnohodnotne fungovať.

Android s Huawei Mobile Services

Google Mobile Services je balíček aplikácií, ktoré povinne obsahujú zariadenia s operačným systémom Android. Huawei operačný systém Android síce používať môže a aj ho používa, no bez Google Mobile Services. Tie nahradil vlastným balíčkom Huawei Mobile Services, ktorý obsahuje rôzne aplikácie ako Huawei Mobile Cloud, Huawei AppGallery či Huawei Browser.

Základnou zmenou pri nových smartfónoch značky Huawei je fakt, že v nich nenájdeme obchod Play, ale vlastný obchod s aplikáciami Huawei AppGallery. Mnohí používatelia si myslia, že nebudú môcť používať obľúbené aplikácie ako Facebook, Instagram či WhatsApp. To je ale omyl, nakoľko tieto, ako aj ďalšie aplikácie je možné stiahnuť hneď viacerými spôsobmi.

Huawei sa nebude spoliehať na nikoho. Vyberie sa cestou vlastného ekosystému.
Neprehliadnite

Spor medzi USA a firmou Huawei: Čínsky gigant pôjde vlastnou cestou

1. Stiahnutie cez Huawei AppGallery

Prvý a najjednoduchší spôsob, ako si zaobstarať vaše obľúbené aplikácie je priamo cez obchod v telefóne. V tomto prípade je potrebné prejsť do obchodu a stiahnuť si aplikáciu podľa kategórie. V prípade amerických aplikácií je potrebné z AppGallery najskôr stiahnuť aplikáciu MoreApps. Práve cez ňu je prístup do aplikácií ako Facebook, Instagram, Snapchat, Spotify a mnohé ďalšie, ktoré je možné stiahnuť cez súbor APK.

Prehľad niektorých z dostupných aplikácií v MoreApps
Zdroj: Trend
Prehľad niektorých z dostupných aplikácií v MoreApps

2. Presun aplikácií zo starého telefónu

V starom telefóne máme obvykle uložené veľké množstvo aplikácií a dát, ktoré by nám v novom zariadení chýbali. Namiesto prácneho inštalovania aplikácií jednu po druhej je vhodné siahnuť po aplikácii Phone Clone, ktorá v priebehu pár minút dokáže skopírovať celý obsah starého telefónu do ktoréhokoľvek iného zariadenia. Okrem fotografií, hudby či poznámok sa do nového telefónu prenesú aj aplikácie, ktoré sme používali, vrátane tých amerických.

Pri tomto spôsobe používanie aplikácií je však potrebné brať do úvahy fakt, že do telefónu dostávame aplikácie vo verziách, v ktorých tam boli a ktoré existujú v dobe prenosu. S ďalšími aktualizáciami preto nepočítajte. Neskôr sa preto môže stať, že niektorá z aplikácií už nemusí fungovať tak, ako by mala, alebo môžu absentovať niektoré nové funkcie.

Riešením tohto problému môže byť, že si ponecháte starý telefón, v ktorom si vždy aplikáciu aktualizujete na najnovšiu verziu a následne si ju prenesiete do zariadenia Huawei.

3. Sťahovanie z webovej stránky aplikácie

Takmer každá aplikácia disponuje aj svojou webovou verziou, na ktorej je možné aplikáciu stiahnuť priamo do smartfónu. Tento spôsob zaručuje, že aplikácia je bezpečná, bez akýchkoľvek vírusov a v zariadení bude fungovať stopercentne.

4. Amazon AppStore

Ďalším riešením, ako sa dostať k obľúbeným aplikáciám, je obchod od najväčšieho e-shopu na svete. Tento spôsob je vhodné zvoliť vtedy, ak niektorú aplikáciu nenájdete v Huawei AppGallery. Netreba sa ničoho báť, Amazon AppStore je dôveryhodný zdroj s aplikáciami, ktoré neobsahujú žiadne škodlivé súbory.

Amazon AppStore je plnohodnotný obchod s aplikáciami, kde je možné nájsť okrem iného aj Facebook či Instagram
Zdroj: Trend
Amazon AppStore je plnohodnotný obchod s aplikáciami, kde je možné nájsť okrem iného aj Facebook či Instagram

Pozor na sťahovanie z neoverených zdrojov

Spôsobov, akými je možné stiahnuť aplikácie do smartfónu, je ešte viac, no ďalšie môžu predstavovať rôzne riziká. Ide hlavne o sťahovanie aplikácií cez rôzne stránky tretích strán, kde sa síce môžu nachádzať funkčné a bezpečné aplikácie, no nájdu sa tam aj tie, ktoré obsahujú škodlivý kód. Následne sa môžu dostaviť problémy v podobe nefunkčného smartfónu, prípadne zneužitia hesiel či krádeže bankových údajov. Preto sa odporúča sťahovať aplikácie výhradne tými spôsobmi, ktoré sú popísané vyššie.

Aj v Huawei je bohatý výber

Pokiaľ stiahnuté aplikácie, na ktoré ste boli doteraz zvyknutí, z rôznych dôvodov fungovať nebudú tak ako by mali, prípadne nebudú fungovať vôbec, netreba zúfať. Huawei AppGalery totiž poskytuje viacero alternatív ku každej aplikácii. Už teraz je možné v obchode nájsť množstvo aplikácií, pričom ďalšie stále pribúdajú, vrátane slovenských.

Nechýbajú napríklad aplikácie bánk ako VÚB, OTP, ČSOB či Slovenská sporiteľňa, aplikácie mobilných operátorov Orange, O2, Telekom, 4ka či mnohé iné ako Bolt, Hopin, Sygic, ZSSK SMS Lístok, SHMÚ Tesco alebo Lidl. Celkovo sa v obchode nachádza už viac ako 50-tisíc aplikácií, vrátane balíka Microsoft Office či aplikácií na úpravu fotografií ako Canva či LightX.

Dá sa dostať k Gmailu či Youtube?

Niektoré známe aplikácie si však do smartfónu Huawei nestiahnete žiadnym spôsobom a bude potrebné si na to zvyknúť. Jednou z nich je napríklad obľúbený Gmail, ktorý na nových smartfónoch od Huawei fungovať nebude. Tento problém je však možné obísť veľmi jednoducho, pretože k dispozícii je plnohodnotná mailová aplikácia od Huawei, cez ktorú je možné sa bez problémov dostať k pošte na vašom Gmail účte.

Čo obísť nejde, je YouTube, ktorý je možné používať len cez prehliadač. No prístup naň je možné zjednodušiť tak, že po jeho vyhľadaní v prehliadači si z neho spravíte ikonu na domovskej stránke vášho zariadenia, ktorá sa tvári ako aplikácia. Po kliknutí sa ihneď zobrazí prehliadač so stránkou YouTube, takže ju nebude nutné zakaždým nanovo vyhľadávať. K dispozícii sú aj rôzne alternatívy služby YouTube, no tie neponúkajú jej možnosti.

Pre používateľov, ktorí svoj smartfón využívajú na bezkontaktné platenie v obchodoch, bude určite predstavovať veľký problém absencia Google Pay. Huawei síce disponuje vlastnou platobnou službou, no tá je momentálne dostupná len v domovskej Číne a jej dostupnosť v Európe je zatiaľ otázna. V tomto prípade neostáva nič iné, len sa zmieriť s tým, že so smartfónom v obchode jednoducho nezaplatíte.