Vyzerá to jednoducho: opýtate sa ChatGPT na otázku a získate odpoveď. Za týmto procesom sa však skrýva obrovské množstvo zdrojov – ľudských, energetických aj materiálnych. Každá interakcia s generatívnou umelou inteligenciou, ako sú ChatGPT, Gemini či Microsoft Copilot, si vyžaduje terawatthodiny energie, megakampusy dátových centier, kilometre internetových káblov, tony vzácnych surovín a miliardy litrov vody. A požiadavky ďalej len narastajú.
Podľa výskumu je spotreba elektriny na jeden tzv. „prompt“ (zadanie príkazu) v ChatGPT až desaťnásobná v porovnaní s bežným vyhľadávaním na Googli.
Energetická záťaž
Dátové centrá sú srdcom umelej inteligencie. Ich spotreba energie rastie závratnou rýchlosťou. Goldman Sachs odhaduje, že do roku 2030 budú dátové centrá v USA spotrebovávať osem percent celkovej energie – takmer trojnásobok oproti roku 2022. Celosvetová spotreba energie týchto centier by mohla do roku 2034 dosiahnuť 1 580 terawatthodín, čo zodpovedá ročnej spotrebe Indie.
Ako si opatrnejšie staviť na akciový trh v roku 2025. Mix fondov, ktorý dáva zmysel
Spoločnosti ako Google a Microsoft sa predbiehajú v zabezpečení zdrojov obnoviteľnej energie, no rastúce požiadavky AI súčasne zvyšujú tlak na fosílne palivá. V USA už Microsoft investuje do reštartu jadrového reaktora v elektrárni Three Mile Island, zatiaľ čo Amazon a Google podporujú vývoj vlastných modulárnych jadrových reaktorov.
Požiadavky AI prudko zvyšujú dopyt po polovodičoch a kovoch, ako sú kremík, meď či vzácne prvky ako gálium a germánium. Čína ako dominantný producent kremíka a ďalších kľúčových materiálov hrá v tomto globálnom zápase zásadnú rolu, čo vyvoláva obavy v kontexte geopolitických napätí. Nedávny zákaz vývozu gália a germánia do USA len zdôraznil zraniteľnosť dodávateľských reťazcov.
Okrem čipov sú kľúčové aj oceľ a betón, potrebné na budovanie dátových centier. Pozemky na tieto centrá sa stávajú predmetom dražieb, pričom niektoré spoločnosti nakupujú stovky akrov naraz, aby uspokojili energetické požiadavky a infraštruktúrne nároky svojich megakampusov.
Vodná kríza
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?