Baterky na mobilných zariadeniach sú zároveň opradené veľkým množstvom mýtov, ktoré možno kedysi platili, ale v súčasnosti vďaka technologickému pokroku už nie sú relevantné. Redakcia TREND.sk sa na tematiku pozrela a prinášame vám prehľad tipov a trikov, ako sa o baterku postarať správne.
1. Pozor na aplikácie a aktivity v pozadí
Príkladom, keď sa baterka vybíja podozrivo rýchlo kvôli aplikácii na mobile, bol donedávna Facebook. Pozornosť médií naposledy získala v posledných týždňoch po skúsenostiach mnohých používateľov, najmä majiteľov iPhoneov.
Situácia sa netýkala času stráveného aktívnym používaním aplikácie, ale jej aktivít na pozadí. „Zdá sa, že ak máte povolené zdieľanie polohy, je to jedna z aktivít, ktoré váš telefón zabíjajú. Neúmerné množstvo analýz samotného Facebooku môže byť dostatočné na vysatie baterky, bez ohľadu na lokalizačné služby,“ cituje denník The Guardian Jonathana Zdziarskeho, iOS developera.
Facebook sa bráni, podľa jeho hovorcu táto situácia nie je spôsobená zdieľaním polohy. V súčasnosti by už chyby mali byť napravené. Spoločnosť podobné problémy nemá prvýkrát – v roku 2014 médiá odhalili, že aplikácia tejto sociálnej siete využívala lokalizačné služby a aktivity v pozadí neustále, čo na batériu telefónu vplyv malo. Od vtedy by ale mala byť situácia napravená.
2. Vypínanie aplikácií ušetrí množstvo batérie
Až na niekoľko výnimiek (akou bol príklad Facebooku) v skutočnosti zapnuté aplikácie v pozadí batériu nevybíjajú. Ako popisuje portál lifehacker.com, smartfóny nefungujú ako počítače a preto tento mýtus neplatí.
Zatiaľ čo na počítači všetky zapnuté aplikácie (a hlavne tie, ktoré sú pripojené na internet) neustále pracujú a batériu vybíjajú, v mobilných operačných systémoch aplikácie fungujú tak, že po ich opustení zamrznú. Nerobia nič a nevyžadujú žiadnu energiu (iba ak im to v nastaveniach dovolíte).
V skutočnosti viac batérie spotrebuje vypínanie všetkých aplikácii ako nechať ich bežať na pozadí. Ak potrebujete ušetriť batériu, radšej si vypnite notifikácie z nepotrebných aplikácií alebo vymažte tie, ktoré nepoužívate.
Väčšina telefónov už ukazuje konkrétne štatistiky, koľko batérie jednotlivé aplikácie spotrebúvajú. Na Adroidoch aj iOS ich nájdete v nastaveniach v kategórii batéria.
3. Pred nabíjaním je potrebné baterku vybiť úplne
Kedysi boli batérie „hlúpe“. Často totiž zabúdali na to, aká je ich plná kapacita, takže sa nedokázali nabiť doplna (ale iba si to mysleli). Práve kvôli tomu bolo potrebné vybiť ich na úplné minimum, vďaka čomu si opäť uvedomili svoju skutočnú kapacitu.
Tento typ batérií už pred rokmi nahradili lítiovo-ionové modely, ktoré si svoju kapacitu udržiavajú počas mnohých cyklov. Výrobcovia odporúčajú urobiť plný nabíjací cyklus len raz za mesiac až tri. Preto pozor – ak budete svoje batérie vybíjať do úplného minima príliš často, uškodíte im. V súčasnosti je najlepšou možnosťou udržiavať ich nabité v rozmedzí od 40 do 80 percent.
4. Je nevhodné nabíjať telefón celú noc
S tým, aké hlúpe batérie kedysi boli, súvisí aj ďalší mýtus, ktorý sa už v súčasnosti nezakladá na pravde. Kedysi nonstop nabíjanie skutočne mohlo výrazne znížiť kapacitu batérie, hlavne kvôli prehrievaniu.
Súčasné smartfóny sú už natoľko inteligentné, že takýmto prípadom dokážu predísť aj samé. Preto sa nemusíte báť zapojiť svoj mobil na noc do nabíjačky, aj keď tam za celú noc strávi osem hodín a pred nabitím mal ešte 70 percent zo svojej kapacity.
5. Používajte len nabíjačky svojho výrobcu
Ďalším častým mýtom je škodlivosť nabíjačiek iných výrobcov na danú batériu. Všetci výrobcovia mobilov (s výnimkou Applu) už na nabíjacie rozhranie používajú USB porty a nemusíte sa obávať použiť nabíjačku od iného výrobcu. Konkrétne: nabíjačka od Samsungu bude na Xperie fungovať normálne.
Pred kúpou alebo použitím by ste sa mali zamerať na hodnoty Voltov a Ampérov. Pomocou 1,2A by ste baterku na výkonnejšom smartfóne nabíjali veľmi (veľmi) dlho.
Problém môže nastať tiež v prípadoch, keď nejde o oficiálne nabíjačky, ale napríklad o ich napodobeniny s cenami v jednotkách eur. Väčšinou sa nejedná o oficiálne testované a riadne schválené prístroje – preto vašej baterke škodiť môžu. Kupujte si len licencované verzie, ktoré sú síce o pár eur drahšie, avšak budete mať istotu, že fungujú správne a neškodia ani baterke, ani samotnému telefónu.