Nárast úrokových sadzieb vyvolal na európskom trhu nehnuteľností značne rozdielne reakcie. Španieli a Portugalci sa ponáhľajú svoje hypotéky splácať, zatiaľ čo Nemci to odďaľujú. Podľa výpočtov agentúry Bloomberg na základe údajov Európskej centrálnej banky (ECB) predčasné splátky v Španielsku vyskočili v prvých piatich mesiacoch tohto roka o 24 percent a v Portugalsku o 23 percent. Naproti tomu v najväčšej európskej ekonomike, v Nemecku nastal pokles o 39 percent a v Holandsku až o 42 percent. Veľká časť rozdielu medzi krajinami sa vysvetľuje odlišnosťami variabilných úrokových sadzieb.

Tým pádom sú aj splátky hypoték v južnej Európe rôzne. Jednoročná Euribor – referenčná sadzba pre väčšinu španielskych hypoték s variabilnou úrokovou sadzbou od polovice minulého roka vyletela nad štyri percentá z nuly. Niektorí dlžníci v regióne teraz musia platiť na úrokoch trojnásobok. Podobné podmienky sú aj v Portugalsku.

V španielskom meste Granollers je Jaume Escudero jedným z mnohých majiteľov domov, ktorí sa rozhodli konať. Výkonný riaditeľ chemickej spoločnosti zrušil niektoré svoje investičné fondy, aby si znížil pôžičku na bývanie vo výške 200-tisíc na 80-tisíc. Tento krok mu znížil splátku na približne 800 eur mesačne v porovnaní s dvojnásobnou sumou, ak by nič neurobil.

„Každé voľné euro, ktoré mám, teraz ide na amortizáciu mojej hypotéky,“ povedal J. Escudero. „Je to skvelá investícia,“ dodal. Pre majiteľov domov s pohyblivou úrokovou sadzbou „dáva zmysel splatiť aspoň časť hypotéky, ak majú odložené nejaké peniaze,“ povedal Angel Talavera zo spoločnosti Oxford Economics v Londýne.

Tendencia nesplácať

Iná situácia je v krajinách, kde sú fixné sadzby bežnejšie. Napríklad v Nemecku má väčšina majiteľov hypoték úrokové miery stanovené na desať a viac rokov. To znamená, že zvýšenie sadzieb ECB nemá okamžitý vplyv. V čase, keď sú rozpočty skúšané prudkým nárastom cien, nemusia mať Nemci z úverov na bývanie obavy.

Pre tých, ktorí majú k dispozícii voľnú hotovosť, má zmysel uložiť si peniaze vo forme úspor namiesto splácania pôžičiek. Sporitelia vo Francúzsku zarábajú v priemere viac ako tri percentá na jednoročných termínovaných bankových vkladoch, pričom v Nemecku je to aktuálne 2,6 percenta.

Tieto rôzne stimuly sú veľmi dôležité. Za prvých päť mesiacov roku 2023 klesli splátky hypoték vo Francúzsku, Nemecku a Holandsku v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka spolu o 59,5 miliardy eur. Naopak, v Taliansku, Portugalsku a Španielsku vzrástli o 8,9 miliardy eur.

„Keď sa úrokové sadzby zvýšia, ľudia v Nemecku majú tendenciu nesplácať, pretože môžu zarobiť viac z vkladu,“ povedala profesorka ekonómie špecializujúca sa na bankovníctvo na univerzite v Osnabrücku Valeriya Dingerová.

Ďalšie dôležité správy

Hypoteky
Neprehliadnite

Nie je príliš vhodný čas na riešenie hypotekárneho úveru