Uzákonenie minimálnej mzdy v Nemecku výrazne zvýšilo príjmy ľudí s nízkymi mzdami, najmä vo východných častiach krajiny. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vypracoval Inštitút hospodárskych a spoločenských vied (WSI) Nadácie Hansa Böcklera.

Zákonnú minimálnu mzdu Nemecko zaviedlo k 1. januáru 2015. Zamestnancom vo východnom Nemecku v rokoch 2013 až 2018 mzdy po očistení o infláciu vzrástli v priemere o 21 percent a v prípade mesačného zárobku tesne pod 1 300 eur až o 31 percent. Výsledky na západe boli tiež pozitívne, ale menej výrazné, pretože v sektore s nízkymi mzdami pracuje menej ľudí, priblížil inštitút, ktorý spolupracuje s nemeckým odborovým hnutím. Nárast v nižšom príjmovom pásme v západných spolkových krajinách predstavoval približne 12 percent.

Minimálna mzda tak podľa inštitútu výrazne prispela k zmierneniu mzdových nerovností v rôznych regiónoch.

„Jednoznačné zvýšenie mesačného príjmu tiež vyvracia obavy niektorých odborníkov kritizujúcich minimálnu mzdu, podľa ktorých by zamestnávatelia mohli po zavedení minimálnej mzdy znížiť počet odpracovaných hodín zamestnancom pracujúcich za minimálnu mzdu,“ uviedol autor štúdie a expert na trh práce Toralf Pusch.

Príjmy ľudí s relatívne vysokými príjmami sa v rokoch 2013 až 2018 zvýšili menej výrazne, pričom na východe vzrástli približne o 14 percent a na západe o 11 percent.

Ďalšie dôležité správy

WA 15 Rüdesheim - Zvonec a nemecká vlajka sú na kompe, ktorá sa plaví na rieke Rýn pri nemeckom meste Rüdesheim v piatok 20. marca 2020. Nemecko zaznamenalo celkovo vyše 18.400 prípadov nákazy novým koronavírusom a približne 53 úmrtí. Vyplýva to zo sčítania údajov tlačovej agentúry DPA, ktorá svoje zistenia zverejnila v piatok večer. Čísla sa opierajú o najnovšie údaje z každej nemeckej spolkovej krajiny - ukazujú obzvlášť vysoký počet v Severnom Porýní-Vestfálsku so 6200 prípadmi, v Bavorsku s
Neprehliadnite

Nemecký trh práce aj napriek júlovému zlepšeniu naďalej stagnuje