Podľa analytika INESS Martina Vlachynského je schválenie legislatívy na zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti krokom vedľa. Vláda tým len získala trochu času, no za cenu obmedzenia občianskych slobôd a poškodenia povesti Slovenska medzi zdravotníkmi.
Požiadavky lekárskych odborárov vníma ako zmes rozumných požiadaviek (opatrenia vo vzdelávaní), ktoré by sa však nemali presadzovať nátlakom, a politických požiadaviek (zákaz transformácie nemocníc), ktoré podľa neho skôr patria do politickej agendy.
Zvýšenie miezd je podľa neho možné, ale na úkor iných výdavkov. Verejný systém označil za neefektívny, lebo platový automat nesúvisí s ekonomickou realitou. Lepším riešením by bolo nechať mzdy na dohodách medzi zamestnancami a zamestnávateľmi.
V aktuálnej situácii očakáva, že časť lekárov svoje výpovede stiahne. „Časť spraví rošádu po nemocniciach, malá časť sa stiahne do ambulantného sektora a zvyšok slovenský systém opustí. Pomery týchto častí môžeme len hádať,“ dodal Martin Vlachynský.