Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v utorok na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe, ktorú označila za rozhodujúcu pre budúcnosť planéty. Varovala, že politici zatiaľ nedokázali prijať účinné opatrenia, ktoré by zvrátili prehlbujúcu sa klimatickú krízu. Podľa prezidentky hrozí Zemi ,,nezvratná devastácia".
Nezvratná devastácia planéty
,,Potrebujeme zintenzívniť naše úsilie znížiť emisie a zmierniť následky klimatickej krízy. Ak v tomto zlyháme, na ďalších konferenciách budeme diskutovať už len o nezvratnej devastácii našej planéty a jej biotopov," upozornila Čaputová a dodala, že mladá generácia tomuto problému rozumie.
I spoke but also listened to other leaders at #COP26. We have different starting points & paths ahead of us – but we do have one shared goal: preserving our planet. The next generation knows we are running of time and we as political leaders have run of excuses. pic.twitter.com/Z5XdRzAVQ2
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) November 2, 2021
Delegátov informovala, že na Slovensku sa 42 percent mladých ľudí "veľmi obáva" klimatickej krízy a zároveň si 73 percent myslí, že ľudstvo v starostlivosti o planétu zlyhalo. Dve tretiny považujú opatrenia politikov na riešenie klimatickej krízy za sklamanie. Čaputová tiež poukázala na nedávnu štúdiu z krajín po celom svete, podľa ktorej 40 percent mladých ľudí zvažuje, či vôbec mať v dôsledku klimatickej krízy deti.
,,Je jasné, že mladá generácia vie, že nám dochádza čas. A nám politikom už dochádzajú výhovorky," vyhlásila slovenská prezidentka.
Vyjadrila sa pochvalne k snahám Európskej únie znížiť emisie o najmenej 55 percent do roku 2030 a k plánu urobiť z Európy do roku 2050 prvý klimaticky neutrálny kontinent. Ako dodala, EÚ bude v rovnakom smerovaní pomáhať aj rozvojovým krajinám.
Emisie Slovenska klesli o 46 percent
Čaputová poukázala na výrazný pokrok Slovenska v ochrane životného prostredia za uplynulé tri desaťročia. Celkové emisie Slovenska od roku 1990 poklesli o 46 percent, emisie metánu sú nižšie o viac ako o polovicu.
SR už teraz vyrába 80 percent elektriny nízkouhlíkovo a od roku 2023 prestane používať uhlie na výrobu elektrickej energie. Celkovo 43 percent prostriedkov z plánu obnovy chce SR využiť na zelenú dopravu, priemysel a budovy.
Najvyššia slovenská predstaviteľka zdôraznila, že boj proti klimatickej kríze si vyžaduje úsilie celého sveta. ,,Všetci musíme prispieť svojím spravodlivým dielom vrátane tých štátov, ktorých najvyšší predstavitelia neprišli do Glasgowa. To platí aj pre oblasť financovania opatrení v oblasti zmeny klímy," zdôraznila.
Osobne do Glasgowa neprišli napríklad čínsky prezident Si Ťin-pching či ruský prezident Vladimir Putin. V súvislosti s touto výzvou Čaputová pripomenula, že Slovensko v rokoch 2019 až 2023 zdvojnásobilo svoj dobrovoľný príspevok do Zeleného klimatického fondu.
Plány na znižovanie emisií skleníkových plynov
Na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe v utorok druhý deň v rade vystúpia vedúci predstavitelia jednotlivých krajín, aby v krátkosti predstavili plány svoje plány na znižovanie emisií skleníkových plynov.
Prejavy prednesú napríklad slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, monacké knieža Albert II., srbský prezident Aleksandar Vučič či japonský premiér Fumio Kišida.
Prezidentka a následník trónu. Čaputová hovorila o klíme s princom Charlesom
Svetoví lídri sa v utorok okrem toho chystajú na klimatickej konferencii COP26 podpísať dohodu, v ktorej sa zaviažu, že do roku 2030 zvráti úbytok svetových lesov, informovala agentúra Reuters.
Kritika klimatického balíčka Fit for 55
Klimatickú konferenciu v pondelok sprevádzali organizačné problémy. Pred bránami areálu v Glasgowe sa tvorili rady stoviek až tisícov delegátov a novinárov, ktorí čakali na vstup do budovy, kde vystúpili svetoví lídri vrátane amerického prezidenta Joea Bidena, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej či britského premiéra Borisa Johnsona a českého premiéra.
Zatiaľ čo Biden apeloval na diverzifikáciu energetických zdrojov a rozvíjanie čistej energetiky, Merkelová vyzvala k celosvetovému koncu spaľovania uhlia na výrobu elektriny. Spolu so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou tiež nabádala ku globálnemu spoplatneniu emisií skleníkových plynov.
Český predseda vlády kritizoval európsky klimatický balíček známy pod označením Fit for 55. Babiš účastníkov konferencie vyzval, aby sa ku klimatickej politike začalo pristupovať bez ideológie, kriticky a racionálne. Britská kráľovná Alžbeta II. vo videu odkázala svetovým lídrom, aby prejavili viac štátnictva a mysleli na budúce generácie.
Dohoda o konci odlesňovania
Viac ako sto štátov vrátane Brazílie, Indonézie a Konžskej demokratickej republiky, na území ktorých sa rozkladajú rozsiahle tropické lesy, v utorok plánuje pristúpiť k dohode, ktorá má do roku 2030 ukončiť odlesňovanie.
Na ochranu a obnovu lesov hodlajú strany dohody vyčleniť 19,2 miliardy dolárov z verejných i súkromných zdrojov.
Konferencia OSN o klimatických zmenách COP26 bude pokračovať do 12. novembra. Hlavy štátov a vlád sa zúčastňujú len prvých dvoch dní schôdzky, počas ktorých rokujú o konkrétnych cieľoch v boji proti globálnemu otepľovaniu, obnoviteľných zdrojoch energie, ochrane prírody.