Ministerstvo výstavby, ktoré 1. júla zanikne, čistí cestu k rýchlejšiemu a vyššiemu čerpaniu miliónov eur z fondov EÚ. V polovici februára dnes už exminister Igor Štefanov podpísal zmeny v žiadostiach o nenávratný finančný príspevok (NFP) z Regionálneho operačného programu. Pokým dovtedy mali realizátori schválených projektov päť mesiacov na predloženie dokladu o zabezpečení spolufinancovania a potvrdení od poisťovní či daňového úradu, po novom to musia stihnúť za 30 dní.
Hovorkyňa ministerstva zmenu odôvodňuje zákonom schváleným začiatkom februára, ktorý mení legislatívu o pomoci a podpore poskytovanej z fondov EÚ. V súvislosti so skrátením lehôt na predloženie dokumentov TRENDU odpísala, že 30 dní na ich zabezpečenie plne postačuje. V prípade poisťovní a daňového úradu s týmto názorom súhlasí aj Andrej Kubiš zo spoločnosti Euro consulting. „V prípade záväzného bankového prísľubu o spolufinancovaní je však mesiac niekedy málo,“ tvrdí A. Kubiš a dodáva, že dostať v súčasnosti prísľub od banky je veľký problém.
Ešte väčšia zmena, ktorú zmenený zákon prináša, sa týka verejného obstarávania. Ešte donedávna museli mestá či obce do piatich mesiacov predložiť riadiacemu orgánu všetky dokumenty z procesu verejného obstarávania. Inak peniaze na účet neprišli. „Tento postup bol opakovane odobrený viacerými auditmi a certifikačnými overovaniami a bol v súlade s predpismi na úrovni Slovenska aj Európskeho spoločenstva,“ hovorí hovorkyňa rezortu Linda Vaškovičová. Čo sa zmenilo? Od 15. februára žiadatelia peňazí dokumenty o obstarávaní vôbec nemusia predkladať.
V Regionálnom operačnom programe podávajú obce projekty v rámci viacerých výziev. Predseda HZDS Vladimír Mečiar koncom marca nepriamo obvinil Slovenskú národnú stranu, ktorá aj po odvolaní I. Štefanova ďalej kontroluje ministerstvo výstavby, že jej ľudia berú za schválenie dotácie z eurofondov províziu 10 až 30 percent.
Ako vyplýva z údajov vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie, od začiatku roka spomedzi 42 ukončených verejných obstarávaní na dodanie stavebných prác, boli v 13 prípadoch úspešné firmy zo žilinského regiónu. Najúspešnejšou je žilinská firma I.B.S., ktorá získala štyri zákazky, v rámci celého Slovenska sa s 10 zákazkami najviac darilo bratislavskej firme Eurobuilding. Z údajov vo vestníku tiež vidieť, že obce niekedy podpisujú s víťaznými firmami zmluvu na vyššiu sumu, ako bola predpokladaná hodnota zákazky.
Podľa do februára platných pravidiel ministerstvo uvoľnilo obciam peniaze až potom, ako dostalo na stôl dokumenty o verejnom obstarávaní. „Azda nechcete povedať, že ministerstvo prideľuje peniaze podľa toho, koho si vyberie obstarávateľ,“ reagovala v denníku SME podpredsedníčka SNS Anna Belousovová na obvinenia o vopred dohodnutých víťazoch tendrov na rekonštrukciu.
Foto na titulke - Maňo Štrauch