Odborníci na ekonomiku sa zhodujú na tom, že zrušenie, prípadne upravenie trinásteho alebo rodičovského dôchodku by výrazne pomohli konsolidácii štátneho rozpočtu. Makroekonóm z VÚB Banky Michal Lehuta poukázal na to, že rodičovské dôchodky daňových poplatníkov stoja každoročne štát viac ako 300 miliónov eur, trináste dôchodky dokonca viac ako 800 miliónov eur. Tieto sumy by podľa jeho slov potrebnej konsolidácii významne pomohli, dokonca by ju pre budúci rok mohli zaplatiť takmer celú.

Úpravy dôchodkov

Napriek tomu, že súčasná vláda neinformovala o zámere zrušiť alebo nejako meniť trinásty či rodičovský dôchodok, takúto zmenu navrhovala minulý rok bývalá vláda Ľudovíta Ódora vo svojich 100 úsporných opatreniach, ktoré by štátu priniesli desať miliárd eur. „V prípade trinásteho dôchodku vidíme priestor na jeho optimalizáciu, respektíve zohľadnenie adresnosti. Jeho výška by sa mala nepriamoúmerne meniť vzhľadom na výšku vyplácanej penzie, čo znamená, že pri dôchodcoch s vyššími dôchodkami existuje priestor na zníženie trinástych dôchodkov,” uviedol makroekonomický analytik Marián Kočiš. Podľa jeho slov adresnosť pri trinástom dôchodku má pri celkových výdavkoch na túto sociálnu dávku na úrovni 800 miliónov eur potenciál ušetriť desiatky až stovky miliónov eur v závislosti od nastavenia adresnosti.

Analytik z INESS Radovan Ďurana pripúšťa, že aj keby sa vláda rozhodla vrátiť trinásty dôchodok k pôvodnej verzii vianočného príspevku, ktorý bol adresný a určený predovšetkým dôchodcom s nízkym dôchodkom, ušetrila by 500 miliónov eur. „To je obrovská, násobne vyššia suma ak ju porovnáme s daňovými príjmami napríklad celej dane z cukru alebo chystaného zvyšovania progresivity daní z príjmov fyzických osôb,” doplnil Ďurana s tým, že najviac úspor je v oblasti sociálnych transferov, potom v platoch zamestnancov štátu a nakoniec v prevádzke štátu. Ekonómovia sa zhodujú na tom, že z ekonomického pohľadu býva efektívnejšie znižovanie verejných výdavkov, napríklad neadresnej sociálnej politiky, či zefektívňovanie fungovania verejnej správy, alebo zvyšovanie majetkových či nepriamych daní.

Prehodnotenie dôchodkového systému

„Rodičovský dôchodok je zakotvený v Ústave SR, čo znamená, že jeho úprava alebo zrušenie by si vyžadovalo ústavnú väčšinu v parlamente, teda širokú podporu naprieč politickými stranami. Kým sa takáto dohoda nenájde, rodičovský dôchodok bude naďalej vyplácaný v nezmenenej podobe,” uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Rezort zároveň poukázal na to, že trinásty dôchodok sa po prijatí príslušného zákona na jar tohto roka stal riadnou dôchodkovou dávkou, ktorú pravidelne vypláca Sociálna poisťovňa. Po novom už nejde o štátnu sociálnu dávku, a slovenskí dôchodcovia dostanú trinásty dôchodok v plnej výške pred vianočnými sviatkami.

Rezort práce ale pripustil, že vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k prehodnoteniu efektívnosti dôchodkového systému s cieľom posilniť jeho dlhodobú udržateľnosť: „Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR aktuálne pripravuje konsolidačné opatrenia, ktoré budú zamerané na zabezpečenie stability dôchodkového systému. Tieto opatrenia budú vyžadovať diskusiu nielen v rámci vládnej koalície, ale aj so sociálnymi partnermi.” Tlačové oddelenie ministerstva práce tiež potvrdilo, že sociálne opatrenia, ktoré rezort zaviedol do platnosti tento rok zostanú zachované.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Rezort práce očakáva obsadenie voľných pracovných miest po zamestnancoch na predčasnom dôchodku