V pondelok vo veku 117 rokov zomrela najstaršia osoba na svete. Bola ňou María Branyasová Moreraová, ktorú okrem čiastočnej straty sluchu a problémov s pohyblivosťou, netrápili žiadne vážnejšie zdravotné problémy. Aj v obdivuhodne vysokom veku si zachovala sviežu myseľ a bola aktívna na mikroblogovacej sieti X. Dlhovekosť podľa nej do veľkej miery závisí od šťastia a genetiky.

Mala pravdu, pretože niektorí ľudia sú naozaj geneticky predisponovaní žiť dlhšie. Ďalším dôležitým faktorom je životný štýl. Tu je päť návykov, ktoré Branyasovej podľa jej slov pomohli dožiť sa nadpriemerne vysokého veku.

Vyhýbala sa toxickým ľuďom

Branyasová sa vedome vyhýbala toxickým ľuďom a zrejme robila dobre. Štúdia z roku 2020 publikovaná v časopise Health Psychology zistila, že ľudia, ktorých kritizovali partneri, mali vyššie riziko predčasného úmrtia.

Udržiavala silné rodinné putá

Podľa Branyasovej sú zdravé a silné rodinne vzťahy liekom proti osamelosti. Štúdia z roku 2023 publikovaná v časopise BMC Medicine zistila, že kontakt s milovanými osobami prispieva k dlhšiemu životu. Starší ľudia, ktorí žili sami a nestretávali sa s príbuznými, mali počas štúdie vyššie riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí sa s nimi stretávali pravidelne.

K životu pristupovala pozitívne a nič neľutovala

Branyasová v jednom z príspevkov na sieti X priznala, že nemá žiadne starosti a ani nič neľutuje. Okrem toho vždy myslela pozitívne. Mnohí ľudia, ktorí sa dožili sto a viac rokov, majú spoločné to, že sa nestresujú vecami, ktoré nevedia ovplyvniť.

Nič nepreháňala

Branyasová nikdy nedržala diétu, ale „vždy jedla málo“. Odborníčka na dlhovekosť  Yumi Yamamoto si všimla, že život s mierou naozaj prispieva k dlhšiemu životu. Týmto pravidlom sa riadi napríklad aj John Tinniswood, ktorý je vo veku 111 rokov najstarším mužom sveta. Už roky sa drží motta: všetkého veľa škodí. Či už ide o pitie alkoholu, dobré jedlo alebo koníčky, Tinniswood sa snaží neprekračovať zdravú mieru: „Ak chcete byť v živote zdravý, nikdy organizmus nepreťažujte.“

Každý deň si dala jogurt

Jogurt má podľa Branyasovej veľa zdraviu prospešných vlastností, a preto ho jedla každý deň. Štúdia z roku 2020 publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition neobjavila súvis medzi konzumáciou jogurtu a nižším rizikom úmrtia. Dietológovia ho však klientom často odporúčajú najmä pre jeho vysoký obsah bielkovín. Štúdia z roku 2022 publikovaná v BMC Microbiology zistila, že jogurt môže zvýšiť diverzitu mikróbov v črevách, čo je skvelé pre zdravie čriev.

Ďalšie dôležité správy

Zvládnite stres s  aminokyselinami
Neprehliadnite

Biologický vek pomôže znížiť sedem potravín, ktorých priaznivé účinky potvrdili aj vedci