Portál TV JOJ informoval, že Vladimír Krčméry mal obojstranný zápal pľúc. Profesor Krčméry bol popredný epidemiológ a infektológ. Bol zakladateľom sociálnych zariadení a zahraničných humanitárnych misií v rozvojových krajinách.

Založil Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Profesor Krčméry bol prvým zaočkovaným Slovákom proti koronavírusu. Podieľal sa na celoplošnom testovaní, pomáhal pri očkovaní a bol členom krízového štábu.

Podľa portálu pluska.sk jeho úmrtie potvrdil na svojej sociálnej sieti aj Richard Vašečka. „Dnes nás opustil profesor, lekár, ale v prvom rade človek celým srdcom oddaný službe ľuďom, Vladimír Krčméry," napísal. 

Heger: Zomrel človek s veľkým srdcom

K úmrtiu profesora Krčméryho sa na sociálnej sieti vyjadril aj dočasne poverený predseda slovenskej vlády Eduard Heger.

„Bol to človek, ktorý rozdal svoje srdce druhým. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť čo i len myšlienkami. Takým, na ktorých svet zabudol - najchudobnejším z chudobných. Počas pandémie stál v prvej línii zdravotníkov. Odhodlaný ju poraziť. Zvládli sme to, pán profesor," napísal Eduard Heger.

„Odpočívaj v pokoji môj drahý priateľ!" dodal.

Boris Kollár: Vladko môj, trhá mi srdce

Predseda parlamentu Boris Kollár vyjadril sústrasť na sociálnej sieti Facebook so slovami: „Vladko môj, trhá mi srdce."

Prezidentka: Svoj život zasvätil slabým a chorým

Prezidentka Zuzana Čaputová takisto vyjadrila ľútosť nad úmrtím profesora Krčméryho. „Bol mužom viery a svojimi postojmi inšpiroval mnohých k lekárskej službe v chudobných krajinách či k pomoci najslabším. Počas pandémie koronavírusu to bol práve on, kto výrazne prispel svojimi skúsenosťami a autoritou k tomu, že sme dokázali tento boj zvládnuť," napísala prezidentka na sociálnej sieti.

Vladimír Krčméry bol vždy plný optimizmu a nádeje a takého si ho budem pamätať. Česť jeho pamiatke, dodala hlava štátu.

Kto bol Vladimír Krčméry

Vladimír Krčméry sa narodil 23. júla 1960 v Bratislave v rodine vedca a lekárky. V roku 1985 absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kedy začal aj profesionálne pôsobiť na Klinike infekčných chorôb vo Fakultnej nemocnici v Bratislave.

Neskôr odišiel do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave, kde bol primárom Oddelenia klinickej farmakológie. Po piatich rokoch získal titul PhD. a o dva roky sa stal docentom v odbore vnútorné choroby – chemoterapia. Na Masarykovej univerzite v Brne v roku 1997 obhájil profesúru v odbore vnútorné lekárstvo. 

Okrem toho, že v Bratislave založil Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, pomáhal svojimi rozvojovými projektami v krajinách tretieho sveta. V africkej Keni otvoril humanitárne vedecké a pedagogické projekty. Aj pomocou založenia súkromnej vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety získaval finančné prostriedky pre medzinárodnú činnosť a zahraničné humanitárne či sociálne misie. 

Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety

,,Urobíme všetko preto, aby sme mohli pokračovať v jeho diele," vyjadril sa Juraj Benca, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, k úmrtiu zakladateľa vysokej školy Vladimíra Krčméryho a dodal: ,,Úprimnú sústrasť blízkym, spolupracovníkom, a všetkým, ktorí túto významnú osobnosť mali radi, tak ako my."

Ako ďalej informuje vysoká škola na svojej stránke na Facebooku, v stredu od 9. hodiny bude možné sa zapísať do kondolenčnej knihy vo veľkej Aule na Námestí 1. mája v Bratislave.

K úmrtiu Krčméryho sa vyjadrilo aj ministerstvo vnútra, ktoré ho opísalo ako vzácneho človeka ,,s veľkým srdcom a nezištnou vôľou pomáhať druhým." Prejav sústrasti zverejnil na sociálnej sieti aj minister obrany Jaroslav Naď.

Mistrík: Kiežby sme boli dali svetu toľko čo on

S Krčmérym nemuseli všetci vo všetkom súhlasiť, ale nebolo možné ho nemať rád, píše Robert Mistrík, slovenský vedec z odboru chémia.

,,Sotva sa v našom malom slovenskom svete našiel tak veľký dobrák, tak obetavý lekár, tak charizmatický človek. Stále nosil pri sebe odborné články, neuveriteľne zanietene o nich diskutoval a nesnažil sa svojimi znalosťami nadraďovať nad iných," spomína si na infektológa Mistrík a na záver dodáva: ,,Kto je bez viny nech hodí kameňom, kiež by sme boli dali svetu aspoň toľko, čo on. Vlado odpočívaj v pokoji."

Ďalšie dôležité správy