K. Annan skonal v sobotu ráno v nemocnici po krátkej chorobe. Bol v poradí siedmym generálnym tajomníkom OSN, získal spolu s ňou v roku 2001 Nobelovu cenu za mier. Po skončení pôsobenia na čele OSN bol dlhé roky špeciálnym vyslancom tejto organizácie pre Sýriu.

K. Annan bol šéfom dve funkčné obdobia. To prvé začalo od 1. januára 1997, druhé trvalo od 1. januára 2002 do konca roka 2006. Nobelovu cenu dostal Anna za prácu za lepšie organizovaný a mierovejší svet. Čelil však tiež kritike za pomalú reakciu na korupčný škandál okolo programu OSN Ropa za potraviny.

Zármutok nad úmrtím K. Annana vyjadrilo mnoho politických a diplomatických osobností. „Kofi Annan bol vedúcou silou dobra,“ povedal terajší generálny tajomník OSN Antonio Guterres.

„Nezabudneme ani na jeho pokojný a odhodlaný pohľad, ani na silu, s ktorou bojoval,“ napísal na twitteri francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Pre bývalého britského premiéra Tonyho Blaira bol K. Annan dobrým priateľom, s ktorým sa vraj videl pred niekoľkými týždňami. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz označil K. Annana na kondolenčnom tweete „naozaj inšpirujúcim vodcom a štátnikom.“

Mnoho reakcií prichádza z Afriky. Ananova rodná Ghana vyhlásila týždenný štátny smútok. Jedno z posledných Annanových verejných vystúpení sa odohralo minulý mesiac v Zimbabwe, kde nositeľ Nobelovej ceny odsúdil násilie a vyzval k pokojným voľbám.