Pri ďalšej obedovej prestávke sa zahrajte hru. Pokúste sa v ponuke nájsť jedlo s najvyššou a najnižšou uhlíkovou stopou. Na rozdiel od ceny túto informáciou reštaurácie takmer nikdy neuvádzajú. Existuje však jednoduchý trik, ako jedlo s najvyššou uhlíkovou stopou ľahko spoznať – bude obsahovať hovädzie mäso.

Mnoho ľudí je presvedčených, že klimatický vplyv jedného jediného jedla je zanedbateľný. Opak je pravdou, čo podľa Bloombergu potvrdila aj štúdia z roku 2022 uverejnená v americkom odbornom časopise pre klinickú výživu. Vedci v rámci nej zistili, že keď človek vymení aspoň jedno jedlo s hovädzím mäsom za iný pokrm, jeho uhlíková stopa v ten deň klesne o polovicu. Čím viac ľudí prijme takéto zmeny, tým väčší vplyv to na emisie súvisiace s potravinárskym priemyslom bude mať.

„Nemusíte sa stať vegánom, aby ste výrazne ovplyvnili svoju uhlíkovú stopu. Stačí len v jedle nahradiť hovädzie mäso. Všetky živočíšne potraviny majú vyššiu stopu než tie rastlinné, pretože rastlinné potraviny je najprv potrebné vyprodukovať a až tak nimi kŕmiť zvieratá,“ vysvetlil profesor Diego Rose z Tulaneovej univerzity v Spojených štátoch.

Uhlíková stopa hovädzieho mäsa je obzvlášť veľká. Celosvetovo produkuje hovädzí dobytok zhruba sedemkrát viac emisií než kurence či prasatá a potrebuje aj sedemkrát väčšiu rozlohu pôdy,“ zdôraznila výskumníčka Raychel Santoová z neziskovej organizácie World Resources Institute. Chov hovädzieho dobytka dokonca produkuje 20-krát viac emisií než pestovanie šošovice a fazule.

Tieto prežúvavce totiž majú jedinečný tráviaci systém, ktorý im umožňuje vytvárať z trávy palivo. Počas tohto procesu ale dochádza k uvoľňovaniu metánu – 80-krát silnejšieho skleníkového plynu, než je oxid uhličitý.

„Ak máte na výber medzi hovädzím a kuracím mäsom či vegetariánstvom, jedlo z kuracieho mäsa alebo rastlinná alternatíva bude mať nižšiu uhlíkovú stopu a budú s veľkou pravdepodobnosťou aj zdravšie,“ dodala Anna Grummonová, riaditeľka Stanfordského laboratória pre potravinovú politiku.

Na ceste za menšou uhlíkovou stopou môžu spotrebitelia vymeniť aj džús za celé ovocie a živočíšne mlieka za rastlinné.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Lokálne produkty nemusia byť vždy lepšie z hľadiska emisií ako dovoz