Zníženie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky by mohlo pomôcť členským štátom Európskej únie dosiahnuť dohodu o rozpočtových pravidlách. Vyhlásil to v nedeľu podpredseda talianskej vlády a minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Ak ECB konečne zníži sadzby, mohlo by to prispieť k dohode, povedal Tajani. „Mám na mysli fiškálnu harmonizáciu, bankovú úniu a kapitálový trh,“ priblížil Tajani.

Otázka reformy dlhových pravidiel európske spoločenstvo rozdeľuje a zatiaľ posledné kolo rokovaní ministrov financií členských štátov sa skončilo minulý týždeň bez dohody. Podľa medializovaných informácií sa majú ministri opäť zísť 20. decembra na mimoriadnom zasadnutí.

V novembri 2022 Európska komisia navrhla reformu Paktu stability a rastu s cieľom poskytnúť 25 členským štátom väčšiu flexibilitu pri znižovaní dlhov a rozpočtových deficitov. Bez dohody budú od 1. januára opäť platiť pôvodné pravidlá.

Francúzsko a juhoeurópske krajiny vrátane Talianska žiadajú, aby sa pravidlá čo najviac uvoľnili a vytvorili priestor pre verejné investície. Nemecko, Rakúsko a ďalšie štáty na druhej strane presadzujú spoľahlivé odbúravanie dlhov, aby sa zabránilo opakovaniu dlhovej krízy, ktorá zasiahla eurozónu v roku 2010.

Pakt stability a rastu je dohoda medzi členskými štátmi EÚ o koordinácii ich rozpočtových politík, ktorá má zabrániť nadmernému zadlžovaniu. Pravidlá boli pozastavené v roku 2020, najskôr z dôvodu pandémie, ich opätovnému uplatňovaniu následne zabránila vojna na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Joachim Nagel.
Neprehliadnite

Úrokové sadzby sú zrejme na vrchole. ECB zatiaľ neuvažuje o ich znižovaní, tvrdí šéf Bundesbank