Talianskej premiérke Giorgii Meloniovej sa naskytla príležitosť prejsť v rámci kultúrnych vojen do ofenzívy. Táto krajne pravicová líderka a jej vláda by sa tak mohli nechať zlákať aj do hlbín ekonomickej politiky.
Pre Taliansko by to napríklad mohlo znamenať aj znárodnenie po uši zadlženej spoločnosti Telecom Italia, čo by bolo podľa agentúry Bloomberg chybou.
Meloniová sa ujala premiérskeho kresla 21. októbra a nahradila v ňom Maria Draghiho. Jedným z jej prvých krokov v novej funkcii bolo zakázať vonkajšie hudobné podujatia, pričom podľa mnohých kritikov sa ním len snažila predísť akémukoľvek pokusu o zorganizovanie protestu.
Medzitým pri pobreží Talianska uviazli lode s africkými migrantmi, čo malo za následok zhoršenie vzťahov medzi Rímom a EÚ.
Slabí ľudia vo vláde
Na ekonomickom fronte však prevláda umiernenejší prístup. Talianska vláda pôvodne navrhla zvýšiť limit na hotovostné transakcie z dvetisíc na viac ako desaťtisíc eur. To však vyvolalo odpor verejnosti, podľa ktorej by tento krok bol požehnaním pre organizovaný zločin. Vláda sa teda rozhodla tento limit znížiť tak, aby bol v súlade s požiadavkami EÚ, t. j. na úrovni päťtisíc eur.
Meloniová vo svojej predvolebnej kampani sľubovala zníženie daní, no aj napriek tomu sa jej prvý minirozpočet sústredil najmä na zníženie energetických nákladov spoločností, čím premiérka zahrala na strunu najmä lobizmu zo strany talianskej Konfederácie výrobných spoločností a poskytovateľov služieb, známej aj ako Confindustria.
„Meloniová večer vezme späť to, čo ráno ohlási,“ tvrdí profesor podnikania a stratégie Carlo Alberto Carnevale Maffe z milánskej Bocconiho univerzity. Carnevale Maffe argumentuje, že „melonomika“ sa vyvíja, no z ekonomického hľadiska je hlavne protrhovej povahy. To Meloniovej umožňuje sústrediť sa na extrémne ideologické kultúrne vojny.
Podľa obchodných lídrov sú ľudia v Meloniovej vláde príliš slabí na to, aby z dlhodobého hľadiska poškodili miestnu ekonomiku. Vychádzali však z predpokladu, že nedôjde k žiadnej politickej nehode „na taliansky spôsob“.
Vzhľadom na pomer dlhu k hrubému domácemu produktu Talianska, ktorý je na úrovni 150 percent, možno podľa Bloombergu konštatovať, že nad ekonomickými vyhliadkami krajiny sa začínajú sťahovať mračná, a toto riziko nemožno prehliadať.
Veľká ryba
Na obzore sa zjavila skutočná hrozba – Meloniovej predvolebný sľub, že opätovne znárodní spoločnosť Telecom Italia. Tento bývalý monopol má na krku dlh vo výške 25 miliárd eur, čo je pre Taliansko priveľa, keďže by to vytvorilo tlak na tamojšie refinancovanie pre štát, ako aj malé podniky, ktoré tvoria chrbtovú kosť talianskej ekonomiky a do veľkej miery sa spoliehajú najmä na krátkodobé bankové pohľadávky.
Telecom Italia je neporiadkom, ktorý je potrebné upratať, konštatuje Bloomberg a dodáva, že spoločnosť je prípadovou štúdiou v oblasti privatizačných zlyhaní už od roku 1997, keď sa ju štátu podarilo predať.
Taliansko sa tejto firme môže poďakovať aj za to, že pre jej zadlženie a nefunkčnosť zaostáva za ostatnými európskymi krajinami najmä na poli infraštruktúry pre vysokorýchlostný internet.
Fondy v ohrození
Prijatím grandióznej hospodárskej politiky by však Meloniovej vláda zašla priďaleko. Ako dôvody agentúra uvádza vymenovanie Giancarla Giorgettiho na pozíciu ministra financií, pre ktorú nemá dostatok skúseností, či neschopnosť nájsť náhradu za Vittoria Colaoa, ktorý počas Draghiho vlády pôsobil ako minister pre digitálnu transformáciu.
Taliansku hrozí, že sa mu nepodarí dosiahnuť ciele EÚ v oblasti lepšieho širokopásmového pripojenia, čo ohrozí ďalšiu tranžu peňazí z popandemického fondu obnovy vo výške 20 miliárd eur. To vedie k podozreniam, že v konečnom dôsledku budú z celej situácie ťažiť hlavne Meloniovej prisluhovači, uzatvára Bloomberg.