The Guardian aj Archív bezpečnostných zložiek zhodne tvrdia, že The Sun informácie z českých komunistických archívov značne „pritiahol za vlasy“ a že tieto informácie v žiadnom prípade nedokazujú Corbynovu vedomú spoluprácu.

ŠtB vo svojich zväzkoch uvádza, že s J. Corbynom sa v Londýne medzi novembrom 1986 a decembrom 1987 trikrát stretol istý plukovník Jan Dymič. Podľa Českej televízie, ktorá sa odvoláva na informácie z Archívu bezpečnostných zložiek, však taký pracovník ŠtB ani neexistoval a muselo teda ísť o vymyslenú identitu. Dve z troch stretnutí s J. Corbynom sa údajne uskutočnili dokonca priamo v Dolnej snemovni britského parlamentu.

Po jednom zo stretnutí si pracovník ŠtB zapísal, že J. Corbyn má „negatívny názor na Spojené štáty, ako aj na súčasnú politiku konzervatívnej vlády“. Vtedajší radový poslanec britských labouristov J. Corbyn mal podľa ŠtB naopak „pozitívny postoj ku krajinám východného bloku“ a patril k „stúpencom mierovej iniciatívy Sovietskeho zväzu“.

Okrem toho bol J. Corbyn podľa československej komunistickej tajnej služby „veľmi dobre informovaný“ o britských politikoch, ktorí boli v kontakte s „protikomunistickými službami“, čím ŠtB podľa The Sun myslela zrejme britské tajné služby MI5 a MI6.

Čierna kampaň a zradca krajiny

J. Corbyn v reakcii na článok v The Sun prostredníctvom svojho hovorcu pripustil, že sa v 80. rokoch v Dolnej snemovni stretol s českým diplomatom, rozhodne však odmieta, že by vedel o tom, že tento človek má niečo s tajnými službami. „Tvrdenie, že bol agentom, zdrojom alebo informátorom akejkoľvek tajnej služby, je len smiešnym ohováraním,“ uviedol Corbynov hovorca.

„Tak ako aj iní poslanci, Jeremy sa stretol s diplomatmi z mnohých krajín. V 80. rokoch sa stretol na čaji v Dolnej snemovni s českým diplomatom, ktorý ale nevystupoval pod menom Jan Dymič. Jeremy nedisponoval a ani neponúkal tomuto ani žiadnemu inému agentovi žiadne utajované informácie,“ dodáva Corbynov hovorca.

Na Corbynovu stranu sa vo štvrtok postavil aj britský denník The Guardian, ktorý tvrdí, že je to cielená kampaň denníka The Sun, ktorý sa snaží na J. Corbyna priebežne vyťahovať informácie, pomocou ktorých sa ho snaží očierniť.

Ku Corbynovej verzii sa kloní dokonca aj český Archív bezpečnostných zložiek, z ktorého archívov informácie denníka The Sun pochádzajú. Ako povedala pre Českú televíziu riaditeľka archívu Světlana Ptáčníková, z dostupných informácií „vôbec nevyplýva, že by vedel, že sa stretáva s rozviedčíkom“.

Do J. Corbyna sa naopak po zverejnení článku v The Sun pustil britský minister obrany Gavin Williamson. „J. Corbyn nikdy nemal na srdci záujmy Británie. Tým, že sa stretol so zahraničnými špiónmi, zradil svoju krajinu. Nedá sa mu veriť,“ odkázal vo štvrtok minister z bruselského sídla NATO.