Prípadné zmrazenie peňazí z európskych fondov pre Slovensko by spomalilo ekonomický rast krajiny a viedlo k ďalšej stagnácii či otočilo trend dobiehania priemernej životnej úrovne v Európskej únii. V reakcii na informácie o pripravovanom návrhu EÚ, ktorý by mohol viesť k zablokovaniu peňazí Slovensku pre porušovanie demokratických pravidiel, to uviedol analytik Marián Kočiš.
Vplyv chýbajúcich eurofondov
„Z európskych fondov Slovensko financuje podstatnú časť svojich verejných investícií. Vplyv na ekonomický rast by sme videli najmä v budúcich rokoch, pretože samotné čerpanie a prenos európskych peňazí do reálnej ekonomiky sa očakáva hlavne od roku 2025,“ uviedol Kočiš.
V praxi by pozastavenie európskych fondov znamenalo spomalenie alebo zastavenie zvyšovania kvality života občanov. Z dlhodobého hľadiska by sa chýbajúce verejné investície prejavili v znížení konkurencieschopnosti Slovenska, a to napríklad pre pomalšie alebo drahšie dobudovanie infraštruktúry.
Pomoc pri modernizácii Slovenska
Ekonóm uviedol, že bez európskych peňazí by Slovensko muselo kľúčové investície financovať na úkor ďalšieho zadlžovania štátu alebo ešte väčšej konsolidácie verejných financií. „Zastavenie európskych fondov a potenciál spomalenia ekonomického rastu sa v konečnom dôsledku môže prejaviť v drahšom financovaní alebo v ešte vyššej rizikovej prirážke,“ uviedol analytik. Dodal, že vyššie náklady na obsluhu štátneho dlhu by zmenšili priestor na ďalšie investície.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí tento rok vo februári uviedlo, že vďaka európskym fondom sa na Slovensku podarili investície za 30 miliárd eur. Táto suma zodpovedá napríklad takmer celkovým výdavkom slovenského štátneho rozpočtu za rok 2023. Peniaze z európskych fondov Slovensko používa okrem iného na budovanie a modernizáciu ciest a železníc, ako aj pri nákupe vlakov, električiek, autobusov a trolejbusov.
Konsolidácia financií
Vládni politici v záujme ozdravenia štátnych financií pripravujú ďalší konsolidačný balík, ktorého hodnotu premiér Robert Fico vyčíslil na 1,5 až 2,6 miliardy eur. Ficova terajšia vláda už po vlaňajšom nástupe do úradu presadila zvýšenie či zavedenie nových daní a poplatkov, značnú časť nových príjmov súčasne použila na nové sociálne výdavky.
Slovensko je jednou zo siedmich členských krajín európskeho bloku, s ktorými EÚ tento rok v júli začala konanie pre prekročenie stanovených rozpočtových deficitov.