Avizované zmeny druhého piliera zneistili Slovákov, preferujú dôchodkové sporenie, na ktoré vláda nemá dosah. Celkový objem úspor v druhom pilieri na Slovensku tento rok presiahol 15 miliárd eur. Hoci existuje už 20 rokov, mnohých sporiteľov, ktorí doň vstúpili, zneistili prezentované zámery vlády v súvislosti s investovaním peňazí z druhého piliera do novej cestnej infraštruktúry.

Legislatívna neistota a obavy o zhodnotenie investovaných peňazí spôsobujú, že sa čoraz viac ľudí v produktívnom veku zaujíma o možnosti alternatívneho dôchodkového sporenia. Jedným z novších, kde vláda nemá právomoci určovať a meniť investičné pravidlá, je európsky dôchodok.

„Obracajú sa na nás mnohí sporitelia, ktorí už dnes myslia na svoj budúci dôchodok. Často sa nám ozývajú najmä preto, že sa v kontexte možných zásahov zo strany štátu obávajú nízkych výnosov a nedostatočných garancií pri troch štátom regulovaných pilieroch dôchodkového sporenia. Čo sa však týka Európskeho dôchodku, ten je postavený na európskych pravidlách a slovenská vláda ho nemôže zmeniť,“ vysvetľuje spoločnosť Finax, ktorá je prvým poskytovateľom európskeho dôchodku v Európe.

Európsky dôchodok je dobrovoľné investičné sporenie na penziu podľa pravidiel Európskej únie. Tento dôchodkový produkt platí naprieč všetkými členskými krajinami. Môžete doň prispievať zamestnanec alebo zamestnávateľ bez ohľadu na to, v ktorej krajine EÚ pracuje.

Ďalšie dôležité správy

Na začiatku pred problémi zatvárali oči, ale to, čo sa stalo. ich vzťahy utužilo.
Neprehliadnite

Dôchodková diskriminácia mužov? Ženám nedobrovoľne prispievajú na ich penzie z druhého piliera