Novela zákona o sociálnom poistení z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR prináša zmeny aj pre dôchodcov.
Pri výpočte výšky dôchodku je dôležitý aj pojem „aktuálna dôchodková hodnota“. Tá sa doteraz každý rok prepočítavala podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Po novom ale nebude započítavať 100 percent priemernej mzdy, ale iba 95 percent.
Čaká nás ťažká jeseň
K spomínaným zmenám sa vyjadrila aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Tá na svojom profile uviedla, že obavy ľudí o ich dôchodky, sú oprávnené. Dôchodcovia totiž budú podľa nej ešte chudobnejší.
„Zmenil sa výpočet aktuálnej dôchodkovej hodnoty a tí, ktorí sa čoskoro chystajú na dôchodok, na to doplatia. Nižšími dôchodkovými dávkami. Z aktuálnych 100 percent priemerného príjmu sa im bude do dôchodku započítavať už len 95 percent,“ napísala.
Nicholsonová sa tiež obáva toho, že nás čaká veľmi ťažká jeseň. „Možno niekoľko jesení,“ dopĺňa so slovami, že práve dôchodcom bude ešte o niečo ťažšie.
Fico by mal držať ústa
Europoslankyňa zastáva názor, že dôchodcovia prepadávajúci sa do chudoby, sú predovšetkým dôsledkom Ficových vlád. „Ten by mal dnes držať ústa a čakať na spravodlivý trest a nie obviňovať súčasnú vládu z rastúcej chudoby,“ odkazuje mu.
Podľa Ďuriš Nicholsonovej je dôležité v spoločnosti otvoriť debatu o zodpovednosti za vlastné starnutie. Ako príklad uvádza iné štáty, kde žijú spokojní a aktívni seniori.
„Na Slovensku je téma aktívneho starnutia a zodpovednosti za vlastné starnutie stále tabu, lebo politici sú populisti, ktorí vám takéto odvážne veci hovoriť nebudú, aby nestratili váš hlas. Vonku to funguje vo viacerých krajinách, v štátoch EÚ, ale napríklad aj v Kanade. Hneď z prvej výplaty si ľudia v produktívnom veku začínajú sporiť na dlhodobú starostlivosť,“ porovnáva.
Zároveň objasňuje, že ľudia tak môžu spraviť buď formou povinného poistenia, alebo formou komerčného produktu pripoistenia na dlhodobú starostlivosť.
Zbabelosť zodpovedných odštartovať debatu
Náš štát podľa Nicholsonovej dlhodobo zlyháva. Problém však nevidí iba v absolútne rozpadnutom systéme sociálnych služieb a služieb dlhodobej starostlivosti. Kameňom úrazu je podľa jej slov zbabelosť zodpovedných odštartovať na Slovensku debatu o aktívnom starnutí.
„Nečakajme na štát, jeho neschopnosť v rôznych oblastiach vidíme každý deň v priamom prenose. Zoberme zodpovednosť za vlastné starnutie sčasti aj do vlastných rúk,“ vyzýva v závere europoslankyňa.