EMED Slovakia chce zlato získavať pomocou kyanidového lúhovania. Plánovala ťažiť ročne zhruba 3 milióny ton zlatej rudy, od decembra 2014, viac než tri roky od podania prvého návrhu.
O určení dobývacieho priestoru odvtedy prebieha už druhé pojednávanie. Prvé, vyhovujúce rozhodnutie, vydal banskobystrický OBÚ v novembri 2012. Nesúhlasili s ním obyvatelia, samospráva ani firmy v blízkosti ložiska. Hlavný banský úrad v Banskej Štiavnici ho po protestoch a odvolaniach účastníkov pre zistené nedostatky zrušil a vrátil OBÚ v Banskej Bystrici na nové prejednávanie.
Podľa strojárov z PPS Group nie je povrchová ťažba zlata v bezprostrednej blízkosti zlučiteľná s fungovaním a dlhodobým rozvojom podniku. Podobne uvažuje aj Makrowin, ktorý v tom istom areáli pri Detve robí drevené okná a dvere. Pôsobia tu aj iní a spoločne zamestnávajú približne 2000 ľudí. Viac ako 1300 je z PPS Group, vyrábajú veľkorozmerné zvárané konštrukcie pre banské a stavebné stroje i dopravné mechanizmy, zväčša na export.
EMED Mining je materská spoločnosť ťažiarov z Detvy registrovaná na Cypre. Založili ju v roku 2005 odborníci na ťažbu z Austrálie, akcie má kótované na medzinárodnom trhu pre rastúce spoločnosti (AIM - Alternative Investment Market) Londýnskej burzy a na kanadskej burze v Toronte. Popri ťažbe zlata chystá obnovu medenej bane Rio Tinto pri španielskej Seville.