Živnostníci sú víťazmi konsolidačného balíka, opatrenia z neho sa ich dotknú najmenej. Zmeny, ktoré z balíka vyplynuli sú pre malých a stredných podnikateľov pozitívne, no môžu mať negatívny vplyv na rozhodnutia investorov zo zahraničia, uviedli odborníci na konferencii Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ), zameranej na konkurencieschopnosť malého podnikania.

„Na stole boli aj také dramatické opatrenia ako zrušenie paušálnych výdavkov, zvýšenie daní pre živnostníkov a podobne. Toto sa neudialo, takže si musíme naozaj jasne povedať, že v tomto prípade živnostníci vyšli s najmenšími stratami,“ povedal prvý viceprezident SŽZ Ján Palenčár.

Tiež tvrdí, že konsolidačný balík môže negatívne vplývať na stredné a veľké firmy, ktoré budú rozmýšľať nad tým, či pôjdu do svojich plánovaných investícií. Preto sa bude na Slovensku aj menej investovať. Dodal, že zmeny sadzieb DPH a dane z príjmov, ako aj nová atypická daň z finančných transakcií povedú k nárastu nákladov firiem a premietnu sa do zvýšenej miery priemernej inflácie. Väčšie náklady firiem budú mať negatívny vplyv na investičnú aktivitu, čo môže oslabiť rast HDP v rokoch 2025 a 2026.

Slovensko by sa podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Partners Investments Maroša Ovčarika malo viac snažiť robiť podnikateľské prostredie transparentnejšie.

Konsolidačné opatrenia majú do štátneho rozpočtu priniesť 2,7 miliardy eur, pričom na zníženie deficitu by mala byť využitá časť z tejto sumy vo výške 1,7 miliardy eur. Vláda pripravuje ďalší konsolidačný balík, ktorý by mal v rokoch 2026 a 2027 usporiť vo verejných financiách 3,1 miliardy eur. Štát by sa mal podľa zväzu sústrediť najmä na znižovanie výdavkov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Dvojmiliardová konsolidácia môže brzdiť ekonomický rast, varujú experti