Európski poľnohospodári a potravinári varovali pred sezónnymi nedostatkami a výrazným nárastom cien naprieč širokým spektrom tovarov dennej spotreby, ku ktorým môže túto zimu dôjsť. Takisto vyzývajú na vládne kompenzácie v súvislosti s prudko rastúcimi nákladmi na energie, píše The Financial Times.

Znižovanie výroby

Zväz poľnohospodárov EÚ Copa-Cogeca a dve z veľkých potravinárskych asociácií FoodDrink Europe a PFP tvrdia, že ich členovia už začali zatvárať prevádzky a znižovať výrobu. Požiadali aj o to, aby sa na potravinársky reťazec v rámci európskych plánov týkajúcich sa energie na prídel vzťahovala výnimka.

„Najnovší nárast cien energií, najmä cien zemného plynu a elektriny, ohrozuje pokračovanie agropotravinárskych výrobných cyklov a tým aj schopnosť naďalej dodávať dôležité poľnohospodárske komodity, potravinové výrobky a kŕmne suroviny,“ vyhlásili poľnohospodári a potravinári pred mimoriadnym zasadnutím ministrov EÚ pre energetiku v Bruseli.

Ceny energií tento rok vzrástli v dôsledku vojny na Ukrajine, ktorú spustil ruský prezident Vladimir Putin. Ruskou odvetou za sankcie bolo zníženie tokov plynu do Európy. To vyvolalo strach z toho, že ak počas chladných zimných mesiacov stúpne dopyt, tak sa vlády uchýlia k stratégii, v rámci ktorej bude energia na prídel.

Nikto vývoj nečakal

Generálny tajomník zväzu Copa-Cogeca Pekka Pesonen tvrdí, že spotrebitelia v Európe budú túto zimu čeliť ešte vyšším cenám a väčšiemu nedostatku mnohých druhov ovocia či zeleniny. „Je to niečo, čo sme ešte nikdy predtým nezažili,“ povedal tajomník a dodal, že takúto situáciu nikto nečakal.

Ceny masla v EÚ prudko vzrástli až o 80 percent, mlieko v prášku o viac než 50 percent a hovädzie mäso o 28 percent. Vyplynulo to z údajov, ktorými disponuje Európska komisia. Podľa poľnohospodárov však náklady rastú ešte rýchlejšie.

Mnoho pestovateľov ovocia a zeleniny už začalo sadiť v menšom množstve. Niektorí tvrdia, že zvýšené náklady na prevádzku skleníkov ich stoja viac, než by dokázali zarobiť.

Ďalšie dôležité správy

KK21 Rostock - Zrná kukurice sa vysypávajú z vagónov prvého nákladného vlaku s 1200 tonami kukurice z Ukrajiny počas vykládky 23. augusta 2022 v nemeckom Rostocku. Ďalšie štyri vlaky sa očakávajú v nasledujúcich týždňoch. FOTO TASR/DPA
23.08.2022, Mecklenburg-Vorpommern, Rostock: Ein Mitarbeiter nimmt beim Entladen des ersten Güterzugs mit Mais aus der Ukraine am Getreideterminal im Hafen Rostock eine Probe. Insgesamt 1.200 Tonnen Mais wurde mit dem 450 Meter langen Zug aus 21 Waggons angeliefer
Neprehliadnite

Európu čaká akútny nedostatok hnojív, čo ohrozuje budúcu úrodu. Ceny potravín opäť stúpnu