Verejným zhromaždením v Bratislave ukončili železničiari sériu protestov, ktorými sa snažili poukázať na nízku kvalitu železničnej dopravy, zastarané železnice, nedostatok zamestnancov či slabé finančné ohodnotenie. Vláde, ministerstvu financií a dopravy sa chystajú odovzdať výzvu na spoločné rokovanie a riešenie stavu železničnej infraštruktúry.
„Dnes uzavrieme protestné zhromaždenia a pôjdeme zaniesť výzvu na úrad vlády, ministerstvo financií a ministerstvo dopravy, kde ich budeme žiadať, aby sa vyvolalo spoločné rokovanie a hľadal spôsob, ako tento problém riešiť,“ uviedol v utorok pred verejným zhromaždením predseda Odborového združenia železničiarov (OZŽ) František Zaparanik.
Odborári za aktuálnym zlým stavom v železničnom sektore vidia zlyhanie štátu v dopravnej politike a systéme jej financovania. Od štátu žiadajú systémové financovanie železničného sektora, lepšie pracovné podmienky, sociálne istoty či spravodlivé mzdové ohodnotenie pre všetkých zamestnancov, porovnateľné s ohodnotením železničiarov v Európskej únii.
Železniční odborári podľa Zaparanika budú pokračovať v kolektívnom vyjednávaní so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) a Železnicami SR (ŽSR). Nateraz vo verejných zhromaždeniach pokračovať nebudú a počkajú si na výsledok kolektívneho vyjednávania, doplnil predseda železničných odborárov. Železničiarov na bratislavský protest prišla podporiť aj prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová.
Sériu protestov odštartovalo 5. marca verejné zhromaždenie v Košiciach, železničiari následne pokračovali stretnutiami v Žiline a Zvolene. Ministerstvo dopravy sa už po košickom zhromaždení vyjadrilo, že rešpektuje postoj železničiarov a ich výhrady považuje za oprávnené. V podobnom duchu reagovali na protesty aj Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) a Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ktoré podľa ich slov problémy železničiarov vnímajú a snažia sa riešiť.