Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zbavil štyroch ukrajinských poslancov občianstva za spoluprácu s Kremľom, podkopávanie národnej bezpečnosti a šírenie ruskej propagandy, informuje portál POLITICO.
Štyrmi proruskými poslancami sú Andrij Derkač, Taras Kozak, Rinat Kuzmin a Viktor Medvedčuk.
Zelenskyj uviedol, že títo „zvolení zástupcovia sa rozhodli slúžiť nie ukrajinskému ľudu, ale vrahom, ktorí prišli na Ukrajinu", a dodal, že „toto nie je posledné rozhodnutie tohto druhu".
Derkač je nezávislý zákonodarca, na ktorého ministerstvo financií USA uvalilo sankcie za pokus o zasahovanie do amerických volieb. V roku 2020 ho USA označili za „aktívneho ruského agenta, ktorý viac ako desať rokov udržiava úzke kontakty s ruskými tajnými službami".
Najznámejším zo štyroch poslancov je Medvedčuk, milionár, ktorý bol kedysi najvplyvnejším spojencom Vladimira Putina na Ukrajine. Ruský prezident je krstným otcom Medvedčukovej dcéry.
V roku 2021 sa Medvedčuk a jeho obchodný partner Kozak ocitli pred súdom a boli obvinení z vlastizrady.
Pomáhali Rusku ťažiť ropu
Štátny vyšetrovací úrad Ukrajiny uviedol, že našiel dôkazy, že Medvedčuk a Kozak pomáhali Rusku ťažiť ropu a plyn na okupovaných územiach Ukrajiny. Okrem toho boli obvinení z odovzdávania citlivých údajov o umiestnení a rozmiestnení ukrajinských vojenských jednotiek ruským bezpečnostným silám. V júni Štátny vyšetrovací úrad ukončil predsúdne vyšetrovanie a odovzdal materiály súdu. Obaja všetky obvinenia odmietajú.
Kozak utiekol z Ukrajiny 24. februára 2021, presne rok pred plnohodnotnou inváziou Ruska na Ukrajinu.
Medvedčuka poslali do domáceho väzenia a trestné obvinenia voči nemu označil za politické prenasledovanie. Naďalej sa stavia do pozície vážneho politického súpera Zelenského, hoci v skutočnosti ho čísla prieskumov verejnej mienky neumiestňujú ani do prvej päťky.
Po začiatku invázie Medvedčuk ušiel a dva mesiace bol na úteku, kým ho bezpečnostné zložky nechytili. V septembri sa zúčastnil na výmene zajatcov, pri ktorej bolo takmer 200 vojakov, ktorí bránili Mariupol a jeho oceliarne Azovstaľ, vymenených za 55 ruských vojakov a oligarchu.
Medvedčuk aj Kozak, ako aj Kuzmin, boli vplyvnými členmi opozičnej strany Platforma pre život, najväčšej proruskej politickej sily na Ukrajine. V júni ukrajinský súd zakázal túto stranu za opakované podkopávanie ukrajinskej suverenity a nariadil zhabanie jej majetku.
Proruské politické strany majú na Ukrajine stopku
Mesiac predtým Zelenskyj podpísal zákon o zákaze všetkých 11 proruských politických strán na Ukrajine.
Opozičná Platforma pre život označila tento zákaz za politické prenasledovanie a snažila sa ho na súde zrušiť. V septembri Najvyšší súd zákaz potvrdil. V dôsledku toho sa zvyšní poslanci rozdelili do dvoch nových parlamentných frakcií: Platforma za život a Mier a obnova Ukrajiny.