Niektorí priemyselní hráči sa na energiu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov pozerajú skepticky najmä pre jej nestálosť v prípadoch, keď nesvieti slnko či nefúka vietor. Paradoxne môžu zelené energie v spolupráci s producentami navzájom profitovať, píše Finweb Hospodárskych novín (HN).  

„Fabriky ako tá naša by mohli plniť funkciu pomyselnej virtuálnej batérie a vyrovnávať tak odchýlky siete voči stanovenému diagramu,” hovorí pre HN Branislav Klocok, šéf OFZ. Opatrenie by podľa neho priniesť nižšie náklady pre štát a lacnejšie energie pre podniky. Vylepšenie sa snažia presadiť najmä Slovalco, Duslo či Fortischem, ktorí rokujú s Ministerstvom hospodárstva SR a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. 

Tieto takzvané virtuálne batérie by boli využívané najmä v situáciách, keď výkyvy počasia spravia odchýlku pri výrobe energie, čo prináša zmluvné pokuty. „Zjednodušene povedané ide o to, že výrobcovia dodávajú do siete vyprodukované množstvo energie, ktoré následne na základe Zmluvy o povinnom výkupe elektriny a prevzatí zodpovednosti za odchýlku vykupuje štátny SPP,” vysvetľuje ekonomický portál. Ak však výrobcovia dodajú do siete viac či menej energie, štátny podnik musí zaplatiť Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústave nie nízke pokuty, ktoré v konečnom dôsledku platia zákazníci v podobe poplatku tarifa za prevádzkovanie systému. 

Virtuálne batérie by takto vyrovnávali tok vyrobenej energie tak, že v prípade prebytku by ju uchovali a v prípade nedostatku by ju dodali.  

Ekonomický portál však spomína aj lacnejšiu alternatívu v podobe „nástroja flexibility”, ktorý by mohol prospieť firmám, ale aj verejným inštitúciám a domácnostiam. Spomínané odchýlky by tak namiesto batérií mohli vyrovnávať nielen výrobcovia ferozliatin, ale aj chemičky či odstavená hlinikáreň v Žiari nad Hronom. 

„Vďaka tomuto nástroju by sme mohli mať lacnejšiu silovú zložku elektrickej energie odhadom o zhruba 40 eur. Ak sa pozrieme na dnešné ceny energií, ktoré sú na úrovni 100 až 110 eur, tak vo výsledku by mohla byť cena pre energetický náročný priemysel na úrovni 60 až 70 eur, čo už nie je ďaleko od úrovní vo Francúzsku,“ uzavrel Klocok. 

Ďalšie dôležité správy

Dotované tepelné čerpadlo aroTHERM plus
Neprehliadnite

Záujem o slovenský vynález tepelných čerpadiel ochladili najmä štátne dotácie na energie