Spoločnosti vyrábajúce zbrane v strednej Európe sa zo všetkých síl snažia nájsť nových zamestnancov a bývalých pracovníkov na dôchodku prilákať, aby sa vrátili. Vojna na Ukrajine si totiž vyžaduje nové zásielky zbraní.

Zbrojársky priemysel v Poľsku a Českej republike chrlí zbrane, muníciu a ďalšie vojenské vybavenie najrýchlejšie od pádu Berlínskeho múru v roku 1989. Zrýchlila sa výroba pre zásobovanie Ukrajiny a uspokojenie celosvetového dopytu, pretože krajiny zvyšujú výdavky na obranu.

Česká republika poslala Ukrajine za prvých 12 mesiacov ruskej invázie vojenský materiál v hodnote 1,67 miliardy eur.

Firmy však zápasia s nedostatkom zamestnancov a hľadaním nových na malých či nedostačujúcich trhoch práce. Český výrobca munície STV Group stavia byty pre nových zamestnancov a ponúka bývalým pracovníkom na dôchodku bezplatné stravovanie v jedálňach, len aby sa podelili o svoje odborné znalosti.

Poľská spoločnosť na vojenské technológie WB Group začala vlani rozsiahlu kampaň zameranú na ženy, aby doplnili zamestnancov pri montážnych linkách, kde predtým pracovali väčšinou muži.  

Česká vláda sa začala zaujímať aj o zamestnávanie určitého počtu zo státisícov ukrajinských utečencov, ktorí by mohli pomôcť zbrojárskym firmám zápasiacim s náborom nových zamestnancov. Prevažnú väčšinu ukrajinských utečencov tvoria ženy a deti.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinskí vojaci pripravujú samohybné húfnice počas bojov s ruskou armádou  v meste Časiv Jar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.
Neprehliadnite

Pre budúce odstrašenie agresie. Kyjev rokuje s európskymi zbrojovkami o výrobe na Ukrajine