Verejne dostupné dáta ukazujú, že Rusko najmenej do roku 2020 nakupovalo vojenské vybavenie z krajín Európskej únie vrátane Slovenska a Česka, hoci únia v roku 2014 zaviedla embargo na export zbraní a súvisiaceho materiálu.

Vo svojom článku to napísal tento týždeň medzinárodný novinársky tím Investigate Europe (IE). Niektoré zo zbraní dodaných z EÚ by podľa neho teraz Rusi mohli používať vo vojne proti Ukrajine.

Investigatívna skupina k záverom dospela na základe analýzy databázy špeciálnej pracovnej skupiny pri Rade pre vývoz konvenčných zbraní (COARM), ktorá zhromažďuje údaje z oficiálnych registrov o exporte zbraní v 27 krajinách únie.

Výzbroj za 346 miliónov

Z databázy podľa novinárov vyplýva, že v rokoch 2015 až 2020 vyviezla desiatka členských krajín do Ruska výzbroj za 346 miliónov eur. Veľkú väčšinu tohto súčtu podľa IE tvoril export z Francúzska a Nemecka, ale zahŕňa aj dodávky z Česka a Slovenska.

„Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Rakúsko, Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Fínsko, Slovensko a Španielsko v rôznom rozsahu predávali vojenské vybavenie Rusku. Naša investigatíva ukazuje, že výraz vojenské vybavenie je široký a môže zahŕňať rakety, bomby, torpéda, pušky, pozemné vozidlá a lode,“ píše sa v článku.

Český priemysel podľa neho v rokoch 2015 až 2019 dodával Rusom lietadlá, vrátane tých bezpilotných, alebo letecké komponenty.

České ministerstvo priemyslu a obchodu dnes informáciu nepotvrdilo. „Uvádzať detaily o konkrétnych vývozoch nám bohužiaľ zákon neumožňuje,“ povedal ČTK hovorca úradu Vojtech Srnka.

Všeobecne možno podľa neho uviesť, že išlo o plnenie zmlúv uzavretých pred 1. augustom 2014 alebo o dodávky náhradných dielov či služieb potrebných pre údržbu a bezpečnosť existujúcich kapacít.

Embargo od roku 2014

EÚ v roku 2014 v reakcii na ruskú anexiu Krymu a konflikt s Ruskom podporovanými silami na východe Ukrajiny zaviedla embargo na vývoz vojenského materiálu do Ruska. Rada Európskej únie sa vtedy rozhodla zakázať subjektom Únie „priamy alebo nepriamy predaj, dodávky, presuny alebo export zbraní a súvisiaceho materiálu všetkého druhu“ do Ruska.

Pracovná skupina COARM na otázku IE uviedla, že dáta o vývoze v uplynulých rokoch „by mali spadať“ pod výnimku, ktorá umožňuje krajinám EÚ export vojenského vybavenia na základe zmlúv uzavretých pred 1. augustom 2014 „alebo doplnkových kontraktov potrebných na naplnenie takých kontraktov“. Za dodržiavanie embarga sú zodpovedné jednotlivé členské štáty, dodala organizácia.

Ďalšie dôležité správy

PK 10 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin hovorí počas koncertu, ktorý sa konal pri príležitosti ôsmeho výročia vyhlásenia Krymskej republiky a mesta Sevastopol za subjekty Ruskej federácie v Moskve vo štvrtok 19. marca 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin delivers his speech at a concert marking the eighth anniversary of the referendum on the state status of Crimea and Sevastopol and its reunification with Russia, in Moscow, Russia, Friday, March 18, 2022. (Sergei
Neprehliadnite

Desivá dilema. Odstrihnutie Ruska od západných kanálov by mohlo viac nahrávať Kremľu