Nemeckým výrobcom potrvá „desaťročia“, kým znížia svoju závislosť od Číny, vyhlásil finančný riaditeľ technologickej skupiny Siemens Ralf Thomas v rozhovore pre Financial Times. To podľa neho poukazuje na ťažkosti, ktorým čelia západné spoločnosti v dôsledku svojej závislosti od krajiny samotnej, jej trhov, ako aj od dodávateľov. „Globálne hodnotové reťazce sa budujú 50 rokov. Aký naivný sú tí, ktorí veria, že sa to dá zmeniť v priebehu šiestich alebo 12 mesiacov?“
„Toto je o desaťročiach,“ dodal R. Thomas. Jeho vyjadrenia nadväzujú na správu Nemeckého ekonomického inštitútu, z ktorej vyplýva, že korporácie uskutočnili od roku 2022 len malý odklon od Číny, aby znížili dovoz. Čína je najväčším obchodným partnerom Nemecka, v roku 2023 sa medzi týmito dvoma krajinami zobchodoval tovar v hodnote 254 miliárd eur. Vzťah, ktorý zahŕňa najväčšie nemecké koncerny vrátane Volkswagenu a BASF, až po malé a stredné spoločnosti, bol dlho považovaný za pilier ekonomickej sily krajiny a vzor globalizácie.
Bundesbank minulý rok varovala, že nadmerná závislosť od Číny je dôvodom, prečo je nemecký „obchodný model v ohrození“. Ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vlani v júli vyzvala nemecké firmy, aby znížili svoju závislosť od Číny. Najnovšia intervencia spoločnosti Siemens, ktorá už predtým obhajovala svoje operácie v Číne a deklarovala zámer rozšíriť tam svoj podiel na trhu, prichádza v čase, keď do Číny pricestoval nemecký kancelár Olaf Scholz a s ním prominentná obchodná delegácia vrátane generálneho riaditeľa spoločnosti Siemens a nastupujúceho šéfa najväčšej agrochemickej firmy na svete BASF.
Chceme ďalej rozširovať obchod s Čínou, berúc do úvahy potrebu odstránenia rizika a diverzifikácie, potvrdil O. Scholz a doplnil: „Pokiaľ ide o kritické závislosti, musíme ich riešiť. Nechceme sa uzatvárať do seba, ale chceme mať vyvážené partnerstvá.“