Kubánska vláda pripravila nový balík opatrení, ktoré majú obnoviť stabilitu tamojšej ekonomiky. Kubánski predstavitelia pritom hovoria o tom, že je potrebné prispôsobiť štátny rozpočet na podmienky vojnovej ekonomiky, píše denník El País.

Výrazné ekonomické opatrenia kubánska vláda schválila už v decembri. Reagovala tým na pokles výkonu hospodárstva a na infláciu, ktorá dosiahla 30 percent. Hospodárske podmienky sa ale od konca minulého roka výrazne nezmenili. Kuba má stále problémy so zásobovaním a na dennom poriadku sú výpadky dodávok prúdu. Pre problémy Kuba prvýkrát požiadala tento rok o pomoc Svetový potravinový fond (WFP).

Cieľom súčasných opatrení je okrem iného zníženie rozpočtového deficitu prísnejšou kontrolou výdavkov. Kuba chce tiež získať viac valút. Na nedeľňajšom rokovaní vlády námestníčka ministra pre hospodárstvo a plán Mildrey Granadillová de la Torreová uviedla, že je potrebné prispôsobiť štátny rozpočet na podmienky vojnovej ekonomiky, v ktorej sa nachádza Kuba.

Vláda tiež sľúbila, že zavedie „jednotnú a inkluzívnu cenovú politiku“. Úrady sa pravdepodobne chystajú zastropovať ceny šiestich druhov základného tovaru, napríklad kuracieho mäsa, oleja, sušeného mlieka či pracieho prášku. Strop bude platiť pre štátne obchody, ale aj pre vznikajúci súkromný sektor malých firiem. Tam sú ceny často výrazne vyššie, ako v štátnych obchodoch, malé súkromné firmy preto z vládnych miest čelia kritike, že spôsobujú infláciu. Podľa názoru Kubáncov majú súkromné obchody širší sortiment ako tie štátne.

Kubánci môžu v niektorých odvetviach zakladať malé súkromné firmy, ktoré sú známe pod skratkou mipymes, od roku 2021. Tento druh súkromného podnikania bol na Kube, kde vládne komunistická strana, zakázaný od roku 1968. Úrady už povolili vznik vyše 10-tisíc malých firiem.

Ďalšie dôležité správy

Pláž Varadero, známa aj ako Playa Azul, je dlhá asi osemnásť kilometrov.
Neprehliadnite

Kuba láka Rusov a Číňanov, aby jej pomohli oživiť chorľavý turistický sektor