Energetická kríza prispela k ošiaľu po fotovoltike a záujmu o slovenský vynález tepelného čerpadla, ale zmrazenie cien energií vládami Eduarda Hegera a Roberta Fica ochladili pozornosť o obnoviteľné zdroje energie, píše Finweb Hospodárskych novín (HN). 

„Predaje počas roka 2022 stúpli na Slovensku o 88 percent, v Únii o 38 percent a zariadenia sa zaradili medzi víťazov v nastupujúcej energokríze,” tvrdí ekonomický web a neskôr dodáva, že ceny energií sú vďaka krokom vlád pod trhovými úrovňami a domácnosti tak nemusia riešiť úspory a možnosti, ako znížiť sumy na faktúrach za energie. 

Vladimír Orovnický zo Slovenského zväzu pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá sa vyslovil pre HN, že dôjde k poklesu predaja tepelných čerpadiel na úrovni 35 až 45 percent oproti minulému roku. „Napriek tomu, že na Slovensku budeme vyrábať 650-tisíc tepelných čerpadiel ročne a táto technológia priniesla na Slovensko investície za 500 miliónov eur, nevyužívame dostatočne potenciál,” hovorí Orovnický.  

Nižšie čísla avizujú aj Združenie európskych výrobcov tepelných čerpadiel. Predaje v Rakúsku v treťom kvartáli 2022 klesli o 33 percent, v Dánsku spadli o 56 percent a vo Fínsku sa znížili o 66 percent.  

Orovnický ďalej vysvetľuje, že tepelné čerpadlo, je asi trikrát efektívnejšie ako plynový kotol, no zároveň minimálne trikrát drahšie. Háčik v tom však vidí generálny riaditeľ SPP-distribúcia Martin Hollý, podľa ktorého je tepelné čerpadlo síce drahšie ako kondenzačný kotol, no pre svoje optimálne fungovanie potrebuje zateplený dom a na Slovensku je 70 percent domov nezateplených. „Popri kúpe tepelného čerpadla, minimálne za 10-tisíc eur, by tak domácnosť musela zainvestovať aj približne 20-tisíc do zateplenia,” hovorí Hollý pre HN a dopĺňa, že na Slovensku by tak bolo potrebné preinvestovať 21 miliárd eur.

Podľa Orovnického však Slováci nie sú motivovaní siahnuť pri rekonštrukcii domu po tepelnom čerpadle, na druhej strane v prípade novostavieb ide o prvú voľbu. Redakcia oslovila aj šéfredaktora energie-portal.sk Radovana Potočára, podľa ktorého je nezamýšľaným dôsledkom vládneho zastropovania cien práve zhoršená návratnosť investícií do nových zdrojov vykurovania a do opatrení energetickej efektívnosti.  

Výroba tepelných čerpadiel sa na Slovensku sústreďuje nielen v Skalici a v Senici, ale nemecká firma Vaillant plánuje aj závod pri obci Palárikovo, kde by mohlo nájsť prácu 850 ľudí. Ďalšia fabrika by mala vyrásť v Rimavskej Sobote, kde by firma Winkelmann investovala 100 miliónov eur a poskytla prácu pre 400 ľudí. 

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Astravec - Na snímke prvá bieloruská atómová elektráreň, ktorá je postavená ruskou štátnou korporáciou Rosatom pri meste Astravec v piatok 7. augusta 2020. Prvú bieloruskú atómovú elektráreň začali v piatok plniť jadrovým palivom, a to napriek výhradám susednej Litvy. Susedná Litva, ktorej hlavné mesto Vilnius sa nachádza iba 50 kilometrov od inkriminovaného zariadenia, označila novú elektráreň za potenciálnu environmentálnu a bezpečnostnú hrozbu. FOTO TASR/AP 


 A view of Belarus's first
Neprehliadnite

Top v energetike: Kto bude rozdávať karty na trhu s uránom, vplyv OPEC upadá