Čínske firmy od začiatku tohto roka investovali do fúzií a akvizícií v Spojených štátoch 221 miliónov dolárov, čo je najmenej od roku 2006. S odvolaním sa na údaje spoločnosti Dealogic o tom informuje britský ekonomický list Financial Times (FT). Vlani touto dobou investície predstavovali 3,4 miliardy dolárov. Prudký pokles je odrazom geopolitického napätia medzi oboma krajinami, ktoré má dopad aj na finančnú aktivitu.

Údaje spoločnosti Dealogic ukazujú, že Čína teraz nemá záujem ani o dohody v iných krajinách. V Nemecku uzavrela zmluvy za 189 miliónov dolárov, čo je najmenej za viac ako desať rokov. V Británii potom hodnota týchto dohôd predstavovala 530 miliónov dolárov a v Austrálii 228 miliónov dolárov.

Najväčšiu zahraničnú dohodu tento rok firma z Číny uzavrela v Peru. Spoločnosť Southern Power Grid International tam za 2,9 miliardy dolárov kúpila majetok talianskej energetickej firmy Enel. Ďalšie tri najväčšie zahraničné dohody uzavreli čínske firmy v Singapure.

Celkovo čínske firmy od začiatku roka uskutočnili v zahraničí fúzie a akvizície za 12,2 miliardy dolárov. Táto suma je ale zatiaľ ďaleko sumám investovaným ročne za desaťročné obdobie pred pandémiou. Vrchol dosiahli investície v roku 2016, keď sa vyšplhali na 212 miliárd dolárov. V roku 2019 potom hodnota fúzií a akvizícií čínskych firiem dosiahla 54 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

WA 30 archív Šanghaj - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2016 čínska vlajka veje v Šanghaji. Sociálna sieť Twitter dočasne zablokovala účet čínskeho veľvyslanectva v Spojených štátoch pre príspevok  obhajujúci postoj čínskej vlády k moslimskej menšine Ujgurov v oblasti Sin-ťiangvo štvrtok 21. januára 2021. FOTO TASR/AP

FILE - In this April 14, 2016 file photo, a Chinese national flag flutters against the office buildings in Shanghai, China. Twitter locked China’s U.S. Embassy account because
Neprehliadnite

Čína bude aj v budúcnosti pre európske firmy kľúčovým trhom