Záujem centrálnych bánk o nové bankovky je rekordne nízky, uviedla britská firma De La Rue, ktorá vyrobila podobu tretiny papierových peňazí po celom svete, píše server idnes.cz.
Dvesto rokov stará tlačiareň cenín De La Rue tvrdí, že opatrné kroky centrálnych bánk nie sú v časoch krízy neobvyklé. „Objem navýšili v priebehu pandémie, teraz ďalšie objednávky odkladajú, pretože majú zásoby,“ vysvetľuje jej šéf Clive Vacher pre BBC.
Problémom podľa firmy je však miera prepadu objednávok. „Následky pandémie trvajú zhruba o rok dlhšie, než sme čakali,“ dodáva. Vplyv to malo aj na hodnotu akcií spoločnosti, ktoré v stredu po oznámení hospodárskych výsledkov klesli o celú tretinu.
De La Rue rokuje s úverujúcimi bankami o nových podmienkach pre slabé vyhliadky ziskov i celkového sprísňovania menovej politiky Bank of England. Obavy o výsledok týchto rokovaní v piatok vyústili v rezignáciu šéfa De La Rue Kevina Loosemora, ktorý odstúpil potom, čo zástupcovia akcionárov oznámili plán na zvolanie valného zhromaždenia, ktoré ho malo odvolať. Loosemore funkciu opustí k 1. máju.
Pokles kešu
Firma, ktorá zamestnáva tisícosemsto ľudí, teraz očakáva zisk okolo 20 miliónov libier (22,7 milióna eur). Jej bankovky nosia v peňaženke ľudia napríklad v Ománe, Austrálii alebo Katare. Analytik BBC Kevin Peachey opísal prostredie továrne ako dych vyrážajúce, plné vysokošpecializovaných strojov s miliónmi bankoviek v rôznych fázach výroby.
Tlačiareň zápasí aj s digitálnou transformáciou a prechodom na bezhotovostné platby. Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi platilo v Británii hotovosťou podľa denníka The Guardian šesťdesiat percent ľudí, dnes je to len pätnásť.
„Množstvo nových bankoviek je úplne v rozpore s našou každodennou skúsenosťou. Pre mnoho ľudí sú hotovostné platby už veľká vzácnosť, platíme kartou alebo telefónom,“ komentuje Peachey.
De La Rue tlačí aj papierové bankovky s podobizňou Karola III., tie ale do obehu prídu až v lete budúceho roka.