Krátko pred piatkovým kongresom FIFA a voľbou predsedu v Zürichu zatkla v stredu ráno švajčiarska polícia niekoľko vysoko postavených funkcionárov Medzinárodnej futbalovej federácie. Podľa denníka New York Times sú podozriví z korupcie.

Švajčiarska polícia konala na základe žiadosti amerického ministerstva spravodlivosti, ktoré vyšetruje obvinenia z vydierania, prania špinavých peňazí a podvodu v súvislosti s pridelením usporiadateľstva majstrovstiev sveta a televíznych práv. Nezákonne sa údajne obohatili o viac ako sto miliónov dolárov.

Úplatky podľa švajčiarskych úradov prijali funkcionári od športových médií a marketingových organizácií. Za prijaté peniaze získali média vysielacie a marketingové práva na futbalové turnaje v USA a Latinskej Amerike. Ku korupcii údajne dochádzalo od začiatku 90. rokov až do súčasnosti.

Cenné dôkazy o korupcii a svedectvá mal získať Charles Blazer, ktorý bol členom Výkonného výboru až do apríla 2013. Zároveň bol bývalým šéfom CONCACAF, čo je regionálna odnož FIFA pre Severnú a Latinskú Ameriku. V roku 2011 začal spolupracovať s FBI a odovzdával mu informácie o tajných platbách na tajné konta členov Výkonného výboru FIFA, ktorého bol sám členom. 

K spolupráci bol údajne dotlačený vďaka tomu, že mu hrozilo vyšetrovanie kvôli daňovým únikom a nelegálnym prevodom peňazí na offshore účty. 70-ročný Newyorčan trpí rakovinou hrubého čreva, preto sa podvolil a zmizol z verejného života. 

Zatknutí funkcionári

Celkom má byť obvinených najmenej 15 ľudí. Polícia podľa BBC zatkla viceprezidenta FIFA a šéfa severoamerickej konfederácie Jeffreyho Webba. Medzi zatknutými je aj Eugenio Figueredo, ktorý je súčasným viceprezidentom FIFA a bývalým šéfom uruguajskej asociácie. Ďalšími zadržanými sú podľa médií Eduardo Li z Kostariky a bývalý šéf brazílskej futbalovej konfederácie José Maria Marine.

Keď policajti všetkých podozrivých ráno transportovali z päťhviezdičkového hotela Hoteli Baur au Lac, zakrývali ich bielymi plachtami, aby na nich novinári, fotografi a kameramani nevideli. Záťah údajne prebehol hladko, policajti si v tichosti zobrali kľúče z recepcie.

Meno súčasného prezidenta FIFA Seppa Blattera, ktorý FIFA šéfuje od roku 1998, medzi zadržanými chýba. Kauza ale môže otriasť jeho pozíciou pred nadchádzajúcou voľbou šéfa organizácie. Jeho protikandidátom bude jordánsky princ Ali bin Husajn, ktorý celú udalosť okomentoval ako „smutný deň pre futbal“. Princ pritom už v utorok upozornil, že ho chcel pred voľbou niekto podplatiť – chcel mu dodať pozadie financií S. Blattera a zaistiť mu hladký priebeh voľby.

Organizácia, ktorá sa správa ako finančný konglomerát

FIFA sa v súčasnosti správa skôr ako konglomerát než ako športová organizácia, napísal americký denník The New York Times. Len v rokoch 2011 až 2014 zaznamenala FIFA obrat 5,7 miliardy dolárov. Vedenie často rozhoduje bez diskusií a bez vysvetľovania a výkonný výbor má rozsiahle právomoci. Dlhé roky organizácia pracovala bez dozoru a neprehľadne, upozornil denník.

„Sme prekvapení ako dlho ku korupcii dochádzalo a ako prerástla doslova do všetkých organizačných zložiek FIFA,“ povedal denníku The New York Times policajt, ktorý sa priamo zúčastňuje na vyšetrovaní.

Pomery vo vnútri FIFA výstižne dokumentovalo rozhodnutie o usporiadaní majstrovstiev sveta vo futbale v rokoch 2018 a 2022, ktoré vyhrali Rusko a Katar. Obe krajiny mali funkcionárov uplácať, prípadom sa zaoberala aj etická komisia organizácie, ktorá však dospela vlani v novembri k výsledku, že síce nedostatky sa vyskytli, ale neboli závažné.

Dvaja členovia výkonného výboru FIFA boli v októbri 2010 dokonca obvinení, že ponúkali za peniaze svoje hlasy pri voľbe majstrovstiev sveta. Nigérijčan Amos Adamu dostal trojročný zákaz činnosti a pokutu 10-tisíc švajčiarskych frankov a prezident Oceánskej futbalovej konfederácie Reynald Temarii bol následne zbavený obvinenia z brania úplatkov a dostal ročný dištanc za porušenie pravidiel FIFA v oblasti lojality a diskrétnosti. Okrem nich boli potrestaní štyria bývalí členovia výkonného výboru FIFA celkom na dvanásť rokov.